| lebadapetru a întrebat:

Am nevoie de niste indrumari in ceea ce priveste Web design-ul.Cunosc html/css destul de bine doar ca am mari probleme cu rezolutiile div-urilor, nu stiu cum sa le fac sa ramane statice pentru orice tip de rezolutie are utilizatorul.De curand am gasit una rticol scris in engleza despre Responsive web design care este special facut pentru acest lucru, doar ca nu prea inteleg ce vrea sa zica.As dori daca se poate o indrumare despre cum sa invat toate chestiile despre rezolutii.

Răspuns Câştigător
| uN23 a răspuns:

In primul rand, nu te-ai exprimat corect, chiar daca am inteles la ce te referi e impropriu spus "statice", tu vrei de fapt ca ele sa fie dinamice si sa se modifice in functie de dimensiunea browserului. Sigur asta scria si in articolul pe care l-ai citit si nu l-ai inteles.

Si ca sa iti explic, pentru ca site-ul sa devina responsive dimensiunea div-urilor ( in special width-ul ) nu trebuie sa fie data in pixeli ci in procente.

De exemplu:
Daca latimea browser-ului tau este de 1600px si tu ai pus un div de 1200px centrat, pe monitoare cu rezolutii mai mari/mici div-ul tau va avea tot 1200px. Dar daca in loc de 1200px pui 75% in browserul tau se va vedea la fel ( 1600px x 75% = 1200px ), dar pe alte browsere va fi 75% din latimea lor.

De asemenea iti sugerez sa cauti pe net informatii despre css media query. Iti permite sa stabilesti anumite proprietati din css pentru diverse rezolutii. ( este foarte folositor daca vrei sa faci site-uri care sa arate diferit pe tableta/mobile ). happy

1 răspuns:
| lebadapetru explică (pentru uN23):

Nu m-am gandit la asta.Ai dreptate acum ca stau sa ma gandesc eu mereu am crezut ca daca le pun in procente atunci va putea sa se redimensioneze dar sa arate la fel cum arata la mine in browser.Din nou foarte buna ideea....Am inca o rugaminte daca se poate, pentru ca am vazut ca te pricepi, daca crezi ca voi invata cum sa fac un site cu rezolutii dinamice de la o imagine pe post de background pana la div-uri cu scripturi, etc, atunci sugereaza-mi si mie te rog frumos un link de unde sa invat aceste lucrurihappy