| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de opinii.

Merita facultatea de asistenta medicala de 4 ani + master... care e vreo 2 ani. In loc de facultatea de medicina..care e 6 ani + rezidentiatul?

Am 22 de ani si ma simt prea batrana sa dau la medicina generala. Am terminat liceul mai tarziu din cauza unor motive persoanle. As termina rezidentiatul pe la 34 de ani... confuzie nasoala si criza de identitate laughing

Răspuns Câştigător
| blaablaablaaa a răspuns:

Eu in locul tau as da la medicina, cunosc persoane mai in varsta decat tine care au dat la medicina si au un salariu foarte bun si inca sunt in forta.
Succes. Daca mai ai nevoie de ceva imi lasi un mesaj si discutam.

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Cred ca asistentele madicale urmeaza o scoala postliceeala si nu facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu sa existe facultate de asistente, e doar o scoala postliceala. oricum, medicina ajungi sa o practici dupa 30 ani, pana atunci doar examene peste examene, invatatura peste invatatura.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru suntserios):

In cadrul universitatii de medicina si farmacrie este si facultatea de asistenta medicala generala si moase care dureaza 4 ani, poate urma master doctorat... laughing

poslicealul dureaza 3 ani si din cate am inteles din noul cod cei de la postliceal vor fi incradrati in sore medicale si cei cu studii superioare vor fi asistenti medicali.