| nyoentox2002 a întrebat:

Am și eu o intrebare doar asa de curiozitate :
Sunt facultăți sau postliceale gen sa fie asa:Gen inginer de sunet, sa știu sa editez videoclipuri, animații și chestii de astea?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postliceale care sa dea ingineri nu exista, poate doar pentru politicieni. In rest tot ce inseamna inginerie se face intr-o facultate de profil tehnic, iar pentru ce intrebi tu ca inginer de sunet exista facultatile de electronica si telecomunicatii. Acolo se invata prelucrari de semnal.
Ca sa editezi animatii, videoclipuri nu iti trebuie neaparat un nivel de educatie superior. Pentru asta exista tutoriale pe internet.
Doar daca vrei sa profesezi la nivel inalt, in companii de renume sau in proiecte atunci da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o facultate la unarte despre ceva de genul
https://unarte.org/departamente/foto-video/

Bula
| Bula a răspuns:

Exista facultati de media, unde se invata tot ce este nevoie la un post de televiziune.

Din cate stiu, la noi in tara nu este pregatire de inginer de sunet.
Nici pregatire postliceala nu exista in aceste domenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cursuri.

| nyoentox2002 explică (pentru Bula):

Lu-k Beats și Acli și fane sunt producători buni

Bula
| Bula a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu am vorbit de scoli /facultati, nu de firme.