| Iulian3038 a întrebat:

Am terminat scoala, am 18 ani pot sa ma duc sa imi iau somaj timp de 6 luni pana fac un curs?

5 răspunsuri:
| Sorin2323 a răspuns:

Sigur. Mergi la agenția teritorială de munca din orașul tău. Ai putin de umblat dar merită!

| brokxy a răspuns:

Da sigur dar grabeste-te! Sa nu treaca 60 de zile de la incheierea scolii ca dupa nu mai poti sa mergi pe somaj! Deci grabeste-te!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, poți. Dar, dacă îți depui actele și vei fi înscris(ă) in baza de date a AJOFM-ului (șomaj), vei avea obligația să te înscrii la unul din cursurile gratuite de formare profesională, in meseriile de brutar, cofetar-patiser, coafor/frizerie, instalator, inspector/referent resurse umane, designer pagini web, lucrător în comerţ, sudor etc, cursuri care te vor ajuta să îți găsești mai repede un loc de muncă.
Alte informații găsești aici:
http://a1.ro/......77771.html

| darrio2007 a răspuns:

Da. incadreaza-te cu depunerea actelor, pana in 2 luni. Altfel pierzi.

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

2 luni de la absolvire.