| DARKSMOKE01 a întrebat:

Am tot asa un gand: Sa fac facultatea in Romania iar dupa am de gand sa ma mut in Norvegia, sa-mi infiintez o afacere acolo! Sau sa fac facultatea in Norvegia?

7 răspunsuri:
| Robert03122002 a răspuns:

De ce vrei o facultate dacă vrei business?

| DARKSMOKE01 explică (pentru Robert03122002):

Imi fac o afacere in domeniul de Informatica ( It)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te primește acolo, fă.

| johnnny123 a răspuns:

Ai si un plan concret pentru cum vei realiza toate astea, sau stii doar ca vrei? Nu de alta, dar nu este deloc simplu sa te muti in Norvegia si sa faci acolo facultatea si o afacere.

Ai din ce sa te intretii acolo pe toata durata facultatii si pana cand afacerea ta va fi pusa pe picioare? Vorbesti norvegiana? Stii ceva despre afaceri in general si despre afacerile in Norvegia in special?

| SingleForOne a răspuns:

Cauta preturile de scolarizare pe durata unui an de facultate, plus cazarea, plus alte cheltuieli -in special pentru alimente, si iti faci o parere. Pe Numbeo sunt cateva "cifre" interesante care reflecta mediul de trai, si le compari cu cele din Romania. Pe langa asta, considera si faptul ca in Norvegia se munceste pe bune, si sunt alte "reguli de maniere" decat la noi.

| Robert03122002 a răspuns (pentru DARKSMOKE01):

Felicitări! Succes!

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Daca iti permiti sa faci facultatea acolo ar fi ideal. In felul asta iei mai usor cetatenia, te obisnuiesti cu oamenii, limba, locul (si altele). Plus ca o diploma luata la o universitate din Norvegia te va ajuta mult mai mult in acea tara decat ar face-o una din Romania.