| DeianVendetta a întrebat:

Am un an de când am absolvit Managementul la o facultate de stat (sunt și absolvent de liceu economic) și nu-mi găsesc un job care să-mi ofere satisfacții. Nu am experiență în niciun domeniu, nu am lucrat în timpul facultății. Ce joburi mi s-ar potrivi? Având în vedere lipsa joburilor de pe piața muncii, încotro ar trebui să mă îndrept? Știu că trebuie să începi de jos ca să ajungi sus, dar banii nu sunt o problemă - deci nu aș fi dispus să lucrez ca ospătar / muncitor pe linia de producție sau alte exemple de genul (nu primesc foarte mult de la părinți, dar nici nu cheltui, nu sunt genul care să meargă în cluburi și am ceva economii) și aș dori un job care să mă ajute să-mi construiesc o carieră într-un anumit domeniu potrivit mie.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mixxjim a răspuns:

Ciao again! da, din pacate profilul asta nu este deloc foarte bine definit, din cauza asta apar si probleme de genul asta. manager e o functie pe care o dobandesti mai mult in urma rezultatelor decat in urma absolvirii unei facultati. ti-as recomanda sa iei ceva pe vanzari, daca te atrage si-ti place domeniul. acolo poti promova destul de repede, pe la hipermarketuri, magazine mari de orice profil sau producatori mari daca ai ceva in zona. o alta varianta ar fi sa incerci si firmele de consultanta. la PriceWaterhouseCoopers ai aplicat? la banci ai depus cv? nu sta sa cauti tu prin ziare sau pe net, cauta activ, adica uita-te la tine in oras/zona de firme sunt si unde ai vrea sa lucrezi trimite cv, 200, 500 de cv-uri. e drept ca neavand experienta la varsta asta ridica un semn de intrebare pentru angajatori, dar nu poti sa stii niciodata. daca ai ceva bani si timp la dispozitie poate faci un curs de contabilitate sau de resurse umane, poti avea o sansa-n plus. cam asta-i, ca partea cu criza am discutat-o deja happy succes!

| Liviu_2019 a răspuns:

Esti in aceeasi situatia ca si mine. Eu am terminat masterul de Management Marketing la ASE si tot asa de un an nu gasesc un job cat de cat ok.
Singurele accesibile sunt cele de la Call Centere poate fi un inceput. Pe mine nu prea ma tenteaza asa ceva deoarece nu imi place sa vorbesc la telefon tot timpul si oricum am inteles ca e si stres mare la unele firme.
Te poti baga fie pe vanzari, preluari de apeluri(reclamatii, sesizari, etc.) sau sa faci chestionare, suni persoane si le pui intrebari. Pe partea de vanzari poti sa ajungi la un salariu de peste 1000 RON pe luna sau mai mult dc vinzi, depinde de tine de targetul impus etc.

Altceva, tinand cont de faptul ca eu imi caut de 3 ani de zile inca de cand am terminat ciclul de licent ceva ok si nu gasesc, nu prea gasesti. Eu sunt pe marketing si fara lipsa de modestie nu sunt panarama pentru un job entry level stiu sa fac destul de multe dar stiu pe altii cu experienta in marketing care de abia si-au gasit daramite eu fiind fara prea mare experienta. Am un an experienta in total ca am mai lucrat intre timp un stagiu de practica un internship un project based etc chiar in domeniu.
E destul de greu sa gasesti ceva ok in ziua de azi.

Depinde de tine catre ce vrei sa te indrepti. Daca spui ca ai facut management banuiesc ca la facultate nu ai invatat mare lucru util ca si mine la ASE marketing. Eu ceea ce stiu sa fac am invatat stand singur in fata calculatorului si invatand sa lucrez cu diverse programe care se utilizeaza in marketing ca in facultate am invatat in mare parte teorie din pacate si faci ceva pe teorie big grin sa nu zic ce.
Poti sa faci niste cursuri de calificare sa inveti sa lucrezi cu niste programe Excel, Acces, Photoshop, Web Design, etc.
Eu astea le-am invatat mai mult acasa singur, am facut si niste cursuri dar putine 2 atat in rest am invatat de pe youtube, carti, etc.

Eu ti-am dat niste idei, programele astea se cam cer in ziua de azi mai ales in domeniul economic.Acum tu decizi ce crezi ca e mai potrivit pentru tine.
Numai bine!

| Liviu_2019 a răspuns (pentru laurlaury):

Buna laurlaury, e posibil sa stii anumite persoane care si-au gasit usor job-uri dar alea sunte exceptii, eu cunosc persoane cu experienta solida pe domeniul in care studiaseara si lucrasera totodata si cu toate astea de abia dupa un de cautari, de lucrat pe alte posturi si-au gasit in domeniu. Vorbesc de persoane cu 2 limbi straine vorbite la nivel avansat cu experienta pe la firme precum Loreal, Unilever, Media Pro deci iti dai seama.

Daca ai facut o facultate fie ea si de stat si nu ai experienta in perioada asta esti zero barat ti-o spun din proprie experienta.

Ai precizat ca nu lipsesc joburile de pe piata muncii. Doamnee, scuza-ma ca te intreb esti in Romania, esti treaza?

In perioada verii sunt mult mai putine joburi fata de celelalte perioade ale anului.

Sunt abonat la newsleterre la e jobs best jobs etc.

In urma cu cateva luni primeam in fiecare zi newsletter cu 20 so ceva de joburi.

Acum stii cate joburi primesc in fiecare seara?
2 3 cam asa.

Deci daca facem niste calcule reiese faptul ca nr joburile au scazut cu 90% fata de celelalte perioade.
2/20= 10% din nr total de joburi care era 20. Banuiesc ca stii sa calculezi.

Eu am experienta de cautat joburi de 3 ani si stiu ce vorbesc.

Daca intrii pe site-uri sunt joburi dar pentru majoritatea dintre ele iti trebuie experienta.

Scuze pentru greselile gramaticale ca scriu rapid.