| OldMoney a întrebat:

Angajatorul imi cere sa demisionez pentru ca vrea sa restranga firma si mai renunta la posturi, eu am cerut sa ma somaj si spune ca nu poate. Vreau sa stiu cum sa fac sa ies cu bine din situatia asta in cazul in care se apropie si sfarsitul de an si e greu sa mai gasesc un job in perioada asta.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Esteo practica mai neortodoxa asta dar am sa ti-o spun:
daca te da afara el nu mai poate angaja pe altcineva in locul tau.
daca tu pleci de buna voie prin demisie, el maine angajeaza pe altcineva cu salariu mai mic sau mai bun ca tine.
Dupa cum spuneam, sunt niste smecherii care le fac unii patroni ca sa scape de muncitorii pe care nu-i plac, ori ii platesc prea mult si trebuie sa scape de ei, ca sa angajeze un junior cu juma de salariu.

Sfatul meu: NU pleca! lasa-l pe el sa te dea afara, ca-n situatia asta iti va platii cateva salarii bune, iar pe postul tau nu mai poate angaja pe nimeni, in plus, iesi bine si cu somajul dupa aceea.

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i ca nu vrei. Ar fi bine sa inregistrezi discutia ca-ti va cauta nod in papura. Nu te poate obliga sa-ti dai demisia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Și patronul dacă nu are bani de salarii ce primește ăla?

| NLS a răspuns:

NU accepta asa ceva sub nici o forma.
Daca te da afara motivand reducerea postului, din pacate nu ai ce face (chiar daca motivatia lui e falsa, nu e usor sa dovedesti ca ti-a facut o nedreptate)

Insa sa iti inaintezi tu demisia, la presiunile angajatorului, e ilegal si mai ales imoral.

https://www.avocatnet.ro/......misie.html

Chiar daca e greu, incepe de maine sa urmaresti anunturi, chiar si ceva provizoriu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu are bani de salarii sa intre in reorganizare si atunci poate desfinta anumite posturi si atunci cei din posturile vizate pot fi dati afara. Daca nu mai poate duce trebuie sa intre in insolventa sau faliment. Ce face el este ilegal si, mai mult, ii refuza unui om dreptul la somaj ceea ce este nesimtire curata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

La o fabrică nu s-au plătit salariile luna asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu demisiona.
Cere-i sa te dea afara cu somaj.
Pentru mai multe, ia legatura cu ITM.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia-i alta speta.

| OldMoney explică (pentru Salontanul):

Daca m-ar concedia si as intra in somaj cata compensatie iau si cat va dura?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru OldMoney):

Primesti somajul nu compensatie. Somajul dureaza pana la accesarea unui nou loc de munca sau daca nu pana la 12 luni. Pentru calculare somaj intra aici: http://www.calculator-salarii.ro/calcul-ajutor-somaj/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca cei care au un an de munca si pana la 5 ani primesc somaj 6 luni, cei care au peste 5 ani de munca primesc 9 luni si cei care au peste 10 ani primesc 12 luni fix. De aia am scris mai sus ca pana la 12 luni.

| OldMoney explică (pentru Salontanul):

OK, si mai spune ca salariatul e cel care depune dosarul pentru somaj si nu angajatorul. Care e de fapt procedura normala in cazul asta?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru OldMoney):

Salariatul le depune in vestitul dosar plic, de care nu mai scapam, si uite ce trebuie: http://www.ajofmbn.ro/Acte_necesare.htm

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru OldMoney):

Zice ca se pot depune si online: https://www.libertateapentrufemei.ro/......ura-228377

| relian a răspuns (pentru OldMoney):

Procedura este ca trebuie angajatorul sa scrie, sa trimita raspuns la somaj. Pt ca de mergi tu, la aia nu figureaza ca angajatorul ar fi inainta ceva acte.
Deci poti merge la somaj si sa intrebi pe aia care este procedura, nu le spui nimic din discutia ta cu angajatorul, doara te informezi.

Angajatorul daca tu pleci, trece in ceva acte cum ai plecat, poate in cartrea de munca sau stiu si eu ce documente is prin RO. Daca ala sceie ca tu ti-ai dat demisia singur, atunci somaju nu-ti va da nimic.

Daca angajatorul scrie acolo ca a facut el reducere de personal, atunci vei primi somaj.
Angajatorul nu vrea, pentru ca va trebuie sa plateasca pentru tine, un tilhar la drumu mare laughing vorba lu solantanu, era bun sa inregistrezi conversatia, sau daca mai ai ocazia asta, sa te mai cheme si sa iti propuna iar sa demisionezi, tu sa spui ca vrei sa mergi in somaj daca nu mai are nevoie de tine, el va spune ce va spune, tu l-ai inregistrat, il poti face de comanda dupa.

Deci nu demisiona, nu mai are nevoie de tine, f bine sa te dea in somaj.

Procedura e ca tu trebuie sa mergi la somaj, dar cu hirtie de la angajator, altfel aia pe ce baza sa iti dea tie somaj? Ala nu vrea cai tilhar cum am zis, astia trebuie dati in git.
Eu sincer in locul tau nu as pleca, as sta pana sa ma trimita in somaj, dar as inregistra, dupa ce ma da in somaj, m-as duce si las reclama, as arata alora de la camera de munca ce fac angajatorii, nu stiu ce va pati, dar sigur o sa fie cumva urmarit pe viitor.

Asa daca nimeni nu reclama nimic, totu e parfum laughing asa gindesc toti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu demisionezi. Să te dea afară.

| Yuoia a răspuns:

Nu iti da demisia!
Sa te treaca in somaj daca tot restrange firma.
De ce "nu poate"? A motivat? Fa un drum pana la ITM si cere-le sfatul. Nu te certa cu patronul ca sa nu-ti desfaca contractul disciplinar. Atunci nu ai nici somaj. Vorbeste cu el calm.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

NU esti obligat sa demisionezi.

| Dannjkl a răspuns (pentru anonim_4396):

Este obligat prin lege sã-si indeplineascã "obligatiile" asupra angajatilor si.