| Nati16 a întrebat:

Anul viitor termin liceul și plec in străinătate. Eu unul sunt de părere ca n-are nici un sens sa rămân aici, pe aceste salarii mizere, statul care nu da doi bani pe tine, hoții din politica și multe altele. Care e părerea voastră, pentru care motiv ați rămâne în tara asta?

6 răspunsuri:
| NoisyLight a răspuns:

Am o meserie bună, muncesc cinstit și trăiesc decent. Toate astea fiindcă la școală am învățat pentru a ști, nu pentru note mari, la fel și în practica meseriei.

| Speranta12 a răspuns (pentru NoisyLight):

Te apreciez! Bravo!

| Speranta12 a răspuns:

Daca stii limba engeza bine, daca stii sa te descurci cu banii straini, daca stii o meserie ca sa faci banii ca sa iti gasesti un acoperis deasupra capului si mancare, atunci pleaca. Daca nu stii astea si mai ai si apropiatii aici de care depinzi, nu pleca. Invata intai o meserie si o limba aici si apoi pleaca peste cativa ani. Fa-ti inati cativa bani aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Ai scris "si plec in strainatate",inseamna ca deja te-ai hotarat. Sunt de accord ca sunt salarii mizere,mai ales daca esti la inceput de drum,mai platesti si chirie,vrei sa mai ai si viata personala,e complicat. Peste tot sunt bune si rele, ca sa o dam putin in antagonism, insa depinde de tine cam totul. Crezi ca in Romania nu sunt oameni care castiga bine, care sunt bogati, fericiti, care au o cariera de succes? Normal ca sunt, altfel ar fi plecat si astia mai putin de 20 milioane de locuitori ramasi. In definitiv ramane la latitudinea ta,eu te-as sfatui sa pleci,sa te duci sa calatoresti cat mai mult, dar sa iti iei macar un job si in Romania, sa prinzi experienta si sa iti dai seama cam unde te simti cel mai bine. Politicieni...e o discutie mult prea stresanta pentru mine si o sa-ti spun ca toti sunt la fel, si in Romania, Ungaria, Zimbabwe, etc. As ramane in tara pentru oameni, ca sa-ti spun cinstit. In ce tara vrei sa pleci?

| Nati16 explică (pentru anonim_4396):

Am doua variante: Danemarca și Regatul Unit, probabil ca o sa plec în Danemarca, acolo sunt prietenii mei cei mai buni... Nu ma mai tine nimic în România toți prietenii, familia sunt plecați afara, la fel o sa fac și eu. Succes și trăiește-ți viata din plin, ca doar una avem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nati16):

Daca ai si toate rudele acolo,te simti singur aici si vrei ceva diferit, Danemarca este o alegere excelenta, o sa-ti fie mult mai usor sa te adaptezi in cazul asta si te pot indruma si ei (casa, loc de munca). Chiar am un prieten care a plecat acum cateva luni, ii place, e totul bine si e foarte entuziasmat. Mult succes si sper sa fii fericit/a acolo.