| Zatharra a întrebat:

Ar fi de preferat ca răspunsurile să vină din partea studenților de la Psihologie/psihologilor.
Cum îmi dau seama dacă am calitățile, aptitudinile necesare profesiei de psiholog sau dacă e doar un interes temporar, poate chiar influențat de faptul că această meserie e la modă, asta înainte de a ajunge să discut cu un psiholog?

Răspuns Câştigător
| BlackAndWhite1 a răspuns:

Nu, nu toti psihologii sunt straluciti asta e clar. Si in oricare alt domeniu nu toata lumea e stralucita. Trebuie sa stii tu cu adevarat daca simti ca asta e ceea ce trebuie sa faci. Si aici pe TPU cand raspunzi cuiva te simti bine ca ai ajutat acea persoana? Daca da inseamnaca e un semn bun. Trebuie sa iti doresti sa ajuti oameni si atunci meseria de psiholog iti este potrivita.

4 răspunsuri:
| BlackAndWhite1 a răspuns:

Psihologii ajuta oamenii sa treaca peste anumite experiente neplacute. Daca simti ca vrei sa fii un ajutor pentru societate in acest fel inseamna ca ai motivatia necesara.

| Zatharra explică (pentru BlackAndWhite1):

Pe lângă motivație e nevoie și de „talent".
Toți psihologii sunt străluciți în domeniul lor?
Decât să fiu mediocră, mai bine îmi consum timpul și energia în altă parte.

| Zatharra explică (pentru BlackAndWhite1):

Poate ai dreptate?
Ești studentă la Psihologie/psiholog?

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Nu. Dar sper ca raspunsul meu te-a ajutat.