| Monyyyyy a întrebat:

Are rost sau mai degrabă voi putea face politehnica eu la profil tehnic?

Răspuns Câştigător
| F3d0x a răspuns:

Se poate, normal.La profilul tehnic se fac module(Rezistenta materialelor, organe de masini, masurari electrice etc.) ceea ce te vor ajuta sa intelegi mai bine materiile de specialitate la facultate.
Desigur, nu trebuie neglijate nici matematica, fizica si chimia.Bafta.
Apropo,doar de curiozitate:La ce specializare esti?

5 răspunsuri:
| Monyyyyy explică (pentru F3d0x):

Electric și as vrea sa merg tot le electric dar mi-e frica ca nu voi duce pasul cu matematica. Bacul m-am gândit sa îl dau din biologie ca sa iau nota mare dar is multe cuvinte grele dar nu am ce face, cum as putea face sa le inv mai usor?

| F3d0x a răspuns (pentru Monyyyyy):

Mie m-i se pare mai usor la fizica decat la biologie, si ti-as recomanda sa dai bacul la fizica deoarece este indicat in caz ca vrei la politehnica.Trebuie doar sa inveti niste formule si sa le pui in probleme(recomand sa dai din curent electric si mecanica pentru ca sunt usoare). Plus ca fizica pentru profilele tehnic este foarte usoara.
Iar cu matematica-nu iti face griji, daca iei un 7-8 in bac te vei descurca bine la facultate.
Eu am venit de la profil mecanic si ma descurcam mai bine cu calculele la facultate decat cei care au terminat mate-info.
Bafta!

| Monyyyyy explică (pentru F3d0x):

Și ești la politehnica? Acuma dacă am ales la BIO nu mai am ce face dar o învăț și asta.Nu imi place ce pregătire face profesoara și mi frica ca nu iau mare

| F3d0x a răspuns:

Nu-ti face griji.
Biologia se invata individual.Tu citeste si memoreaza DOAR lucrurile importante. Poti sa iei 7.50 la bio doar din cultura ta generala. Daca mai citesti ceva iei cu siguranta 10.

| Monyyyyy explică (pentru F3d0x):

Citesc de pe niște foi de la profesoara.Is multe cuvinte complicate.Si ești la politehnica? Eu as vrea la Cluj