| FilipOni a întrebat:

As avea cazuri ca detectiv particular in România?(stiu ca in principal nu o sa fie ca in filme și mai mult sunt cazuri legate de afaceri, divorțuri, etc.) Mi-ați recomanda mai degrabă sa ma fac criminolog?

2 răspunsuri:
| Utilizatoare123 a răspuns:

Poți face modulul Criminologie la Facultatea de Drept, dacă nu mă-nșel. Poți căuta pe net: licență criminologie și vezi ce link-uri găsești. Dacă ai o pasiune pentru acest domeniu, e foarte frumos, însă, trebuie să ai în vedere că vei urma și un master și cursuri de specialitate, după licență, cea din urmă fiind insuficientă. E foarte probabil să nu îți găsești un loc de muncă pentru că e o nișă limitată, "îngustă", ai loc doar dacă ai pile, cunoștințe. Plus că unui criminolog îi trebuie ani de muncă și pregătire serioase.
În cazul meseriei de detectiv - se pot face și cursuri, fără facultate (dar mai bine câștigi cu studii superioare), dar, din nou, e o nișă destul de obscură, însă, dacă profesorii te văd hotărât și pasionat și ai rezultate bune, te pot avea în vedere după absolvire. happy

| FilipOni explică (pentru Utilizatoare123):

Mersi mult!