| Andy1907 a întrebat:

As dori sa dau in viitor la ANIMV. Am 14 ani si mi-e frică de proba fizică deoarece mulți ma descurajează. Nu sunt praf la sport, dar nici cel mai bun.La teorie nu mi-ar fi frică dar ma tot gandesc cum sa ma antrenez pentru a putea alerga 1km în 3.20 min.Pot reuși acest lucru?

Răspuns Câştigător
| Andreii00 a răspuns:

Te poți antrena de pe acum pentru timpul ăla=)cum te poți antrena? ALERGÂND! Cum altfel? să mânci sănătos și să încerci să slăbești cât de mult poți..Sincer eu scot sub 3 minute la 1 km? mi se pare banal..infine, aleargă și vei reuși! punând întrebări pe TPU nu vei obține nimic decât un răspuns! Condiția fizică tu ți-o faci! Baftă multă!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ori n-ai priceput informatia, ori ai cules-o de la copiii de varsta ta!
Intelege ca :
*numai candidatii minori care sunt selectionati in vederea participarii la concursul de admitere pentru colegiile militare (licee militare)vor executa alergarea de rezistenta pe distanta de 1000 m(1km).
* numai candidatii majori care sunt selectionati in vederea participarii la concursurile de admitere pentru institutiile de invatamant universitar si postliceal militar vor executa alergarea de 2000 m(2km).

| Andy1907 explică (pentru alessia5158):

Asa e proba fizică acolo

| Andy1907 explică (pentru alessia5158):

1km în 3.20 min 14 tractiuni si 50 m alergare

| Andy1907 explică (pentru Andreii00):

Am 65 kg si 1.80 m

| alessia5158 a răspuns (pentru Andy1907):

In acest an (2018) Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul" nu va scoate la concurs locuri pentru SRI la studiile universitare de licență. Din cate imi aminesc, nici acum 2 ani nu s-au scos locuri la concurs pentru studii de nivel licenta. Asa ca, pana ce iti vei finaliza tu studiile liceale nu se stie ce si cum va fi! Citeste confirmarea celor spuse mai sus pe wbsite-ul ANIMV : http://animv.ro/......-viteazul/

| Andreii00 a răspuns (pentru Andy1907):

Am avut colegi/colege care s-au pregătit prea târziu și din cauza probei fizice nu au intrat! să nu faci greșala asta! sal