| Liviu321 a întrebat:

As dori sa dau la facultatea de psihologie dar nu stiu exact anumite lucruri:
1. Cum se intra, cu media de la bac( si cam cat ar trebui sa fie), se da si examen(din ce)
2. Cati ani dureaza aceasta facultate?
3. Dupa ce o termini, ai diploma totul rezolvat, iti poti gasi un loc de munca usor in tara? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| florinSalam a răspuns:

Pe baza de dosar!
4 ani la zi
4 la FR
Ai diploma dar...e greu de angajat, cum este peste tot in Romania cu locurile de munca!

2 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

1. Depinde la ce universitate dai. Eu am facut la Universitatea din Bucuresti, am intrat pe baza de examen scris si media de la bac doar pentru departajare, dar sunt universitati la care poti intra la psihologie si pe baza de dosar. Cel mai bine este sa verifici pe site-ul diferitelor facultati.

2. Pe sistem Bologna, licenta dureaza 3 ani.

3. Dupa ce termini licenta, te poti angaja pe HR sau diferite joburi care necesita studii de psihologie mai putin calificate. Majoritatea domeniilor din psihologie (psihologie clinica, psihoterapie, consiliere psihologica, psihologie organizationala, psihologie educationala, psihologia muncii si transporturilor, psihologia aplicata in apararea nationala) necesita cursuri si formari in plus fata de licenta, prin programe de masterat sau formare profesionala. Dupa terminarea licentei mai poti fi si psiholog clinician sub supervizare, insa ca sa poti lucra pe cont propriu vei avea nevoie de o formare in plus. Oportunitati si posibilitati de munca exista si in tara, e drept nu la fel de multe sau de bine platite ca in strainatate.

| diaac a răspuns (pentru florinSalam):

Facultatea de psihologie nu dureaza 4 ani, ci 3.