| Piedone a întrebat:

As dori sa întreb dacă se poate face o cariera în ceva cu diploma de școală profesionala. Dacă da ce și ce trebuie sa fac!

5 răspunsuri:
| KR0N5TADT a răspuns:

Da, poți face carieră practicând excelent meseria pe care ai învățat-o în școală. Cei care excelează în meseriile de bază au un trai decent.

| Anyo1988 a răspuns (pentru KR0N5TADT):

Asta daca iti place ce faci ca daca o faci de mila de sila nu vei excela in veci happy

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de meseria pe care o vei avea. Daca nu se cauta, nu vei reusi mare lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te bazezi 100% pe acea diploma, nu, nu faci nimic in viata.

Daca te referi daca poti sa faci cariera fara alte studii, si sa ramai doar cu cele de la liceul profesional, nici asta nu se poate.

In meserie si cariera, vei progresa doar invatand. Acum ca inveti intr-o forma organizata sub forma unui curs obladuit de niste institutii sau ca inveti de la colegii de munca ( adica furi meserie ), tot invatat se cheama. De asemenea practicand meseria si incercand metode noi de a rezolva probleme, tot invatat se cheama ( experimentare mai exact ).

Daca procesul tau de perfectionare se termina o data cu aceea diploma, atunci nu, nu vei face cariera. Asta e valabil si pentru diploma de facultate, de master, de doctorat.

Daca iti urmezi pasiunea, nu va mai trebui sa te gandesti la astfel de lucruri. Pasiunea te va determina indirect sa inveti tot timpul. Iti va placea sa fii tot mai bun in meseria ta.

Diploma de liceu nu te condamna neaparat la necesitatea absolvirii si unor studii superioare, asa cum nici absolvirea unor studii superioare nu garanteaza o cariera.

In final nu diplomele conteaza ci ce si cate cunostinte si abilitati practice ai. Acestea se dobandesc prin invatare. Invatarea are multe forme.

Diplomele atesta aceste cunostinte si aptitudini mai mult sau mai putin, deoarece sistemul a fost pervertit.

| KR0N5TADT a răspuns (pentru Anyo1988):

Clar.