| Alexandruxxxx a întrebat:

As vrea sa devin agent Sias cum pot sa devin? Adică ce ar trebui sa urmez, acum sunt la liceul de sport la fotbal

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa urmezi o scoala de agenti de politie.

| sierra1 a răspuns:

Fă-te mai întâi jandarm de exemplu și apoi dacă ești bun poate ajungi acolo

| Alexandruxxxx explică (pentru sierra1):

Trebuie sa fi jandarm ca să te ia? Sau se poate și polițist sa te ia? Sunt grele probele?

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandruxxxx):

Ambele țin de MI. In ce clasă ești?

| Plato a răspuns (pentru sierra1):

Daca esti jandarm nu poti ajunge la SIAS.
SIAS apartine Politiei, Jandarmeria are BSIJ.

| Plato a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu neaparat de agenti, si ca ofiter, absolvent al Academiei poti ajunge la SIAS.

| Plato a răspuns:

Mai intai trebuie sa fii politist, adica sa mergi la o scoala de agenti sau la Academia de Politie.
Dupa ce esti politist, poti sustine probele lor fizice si psihologice si sa te transferi acolo daca la iei. De asemenea, SAS mai recruteaza si din scoli, deci chiar inca de cand esti elev poti ajunge in trupele speciale.

| Alexandruxxxx explică (pentru sierra1):

Am trecut a9

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandruxxxx):

Cred că ar fi util să abordezi problemele pas cu pas: termini școala, apoi bacu-ul apoi... (aia cu trupele SAS din scoală, e sf pentru tine)

| Alexandruxxxx explică (pentru Plato):

Cam ce salarii au?

| Plato a răspuns (pentru Alexandruxxxx):

Foarte mici, comparativ cu munca depusa si riscul la care se expun. Trebuie sa ai chemare pentru a face asta, daca singura motivatie sunt banii, atunci nu ai nicio sansa.

| Plato a răspuns (pentru sierra1):

Ma refeream ca recruteaza elevi din scolile de agenti de politie, nu din liceu, in caz ca de aia te legai.

| sierra1 a răspuns (pentru Plato):

Mama lor e comună: îi zice MAI

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Plato):

Stiu foarte bine dar am raspuns strict la intrebare, in care se spunea de "agent SIAS".

| sierra1 a răspuns (pentru Plato):

Cam devreme - le trebuie vechime și niște calități demonstate (ce demonstrezi consecvent in șase luni de școală?)

| Plato a răspuns (pentru sierra1):

Nu stiu, dar iti zic ca sigur recruteaza si din școli. Trebuie doar potential, ca apoi ii pregatesc ei.

| sierra1 a răspuns (pentru Plato):

Așa e in filmele cu Bruce Willis

| AndreiHodor a răspuns (pentru sierra1):

Salut, te tot observ pe forumul asta si vad ca esti specializat si ai informatii din fiecare domeniu posibil doar ca in fiecare raspuns ai o replica inteligenta, si niciun raspuns concret corect. Da, la finalul cursului de agenti de politie SAS organizeaza recrutari din scoli inclusiv in baza carora criteriul de admitere este sustinerea unor probe specifice.

| sierra1 a răspuns (pentru AndreiHodor):

"te tot observ pe forumul asta...ai o replica inteligenta, si niciun raspuns concret corect"

Îhî, foarte profund...de când ai pus intrebarea până acum, ai terminat liceul, te-ai făcut fotbalist, ai copii?

Ehe... ce tineri eram!