| alehar05 a întrebat:

As vrea sa lucrez in politie,in domeniul crimelor,sa rezolv cazuri etc. Eu stiu ce vreau sa ajung dar nu stiu cum se numeste in Romania postul,in SUA se numesc detectiv,sergenti,locotenenti sau agenti care conduc investigatiile dar nu sunt mai presus decat procurorul,in serialul "Dexter" sora lui Dexter, Debra era detectiv, eu acelasi lucru il vreau. Cine stie ce studii trebuie sa urmez si cum se numeste meseria la noi?

10 răspunsuri:
| StefanGGXX a răspuns:

Atunci daca vrei sa rezolvi crimele, trebuie sa te faci criminalist.

| Turlea_Liviu_Aurelian_1995 a răspuns:

Daca vrei sa te ocupi in crime du-te pe partea ''criminalistica''
bafta daca aici vrei sa ajungi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci Universitatea de Drept ( secția criminalistica ). Sau dacă vrei sa te faci medic legist, Medicina

| alehar05 explică (pentru StefanGGXX):

Criminalistul e cel care pregateste zona inainte de a veni cei care se ocupa de caz, ei sunt cei care cauta amprente etc. Eu vreau sa ma ocupt de caz, sa interoghez suspectii dar nu stiu cum se numesc la noi, pe google nu mi da nimic concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care-i sectia asta, criminalistica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alehar05):

Trebuie sa urmezi Academia de Politie.
http://www.academiadepolitie.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca aici nu suntem in Statele Unite ca sa faci academia de poliție, sa devii detectiv la omucideri. La noi in țara nu exista acest post, asa ca trebuie sa faci dreptul. Și mama mea este criminalista, asa ca presupun ca ea știe mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o pe mami, arată-mi și mie secția asta de criminalistică. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa termini universitatea de drept, după sa faci masteratul in criminalistica ( trebuie sa faci o lucrare de licența, sub forma de carte )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa faci Acadeamia de Poliție ca sa anchetezi, dar după cum vad, el dorește sa devină criminalist, nu anchetator?