| Omarel a întrebat:

Aveti idee cati candidati au fost pe loc in 2021 la academia de politie AI Cuza?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/3IFrK6w

12 răspunsuri:
| Minerva9709 a răspuns:

Poti găsi pe site-ul academiei

| Mosotti a răspuns (pentru Salontanul):

Destul de mult 6 pe loc, e f greu sa se intre.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Mosotti):

Depinde. noi am fost 11 pe loc cand am dat eu. Fusesem 24 dar au cazut foarte multi la vizita medicala.

| Mosotti a răspuns (pentru Salontanul):

Mda, si ai luat?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Mosotti):

Normal! Am fost militar 27 de ani. Acum sunt pensionar.

| Mosotti a răspuns (pentru Salontanul):

Bravo domne, toata stima si mandria, deci esti in varsta, f bine, e nevoie si de oameni intelepti aici.
Deci esti mai in varsta ca mine adica ai mai mult de 44 ani.
Pai boier esti, ai iesit poate la pensie mai devreme, pensie buna.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Mosotti):

E! N-am iesit prea repede la pensie. Am 10 ani (4 ani inainte de armata si 6 dupa) lucrati in viata civila. La 37 ani lucrati am undeva la 2500 lei desi, in armata, am platit pentru pensia obisnuita si pentru pensie suplimentara. E adevarat ca eu am cu 400 lei mai mult decat mama mea (inginer proiectant) care a lucrat 42 de ani. Treaba aia scoasa de "ciripitorul" Basescu, cu pensiile nesimtite ale militarilor, se potriveste doar unora.

| Mosotti a răspuns (pentru Salontanul):

Mda, 2500 lei e putin, am auzit ca, coloneii si altii luau si 4000 pensie acum ceva ani, deci acum au mai mult.
Aia cu pensiile nesimtite ale militarilor normal ca se potriveste doar unora.

Auzisem ca din 200000 pensii speciale 190000 sunt ale militarilor, totusi 190 de mii e enormal ca numar.
10000 ar fi judecatori, aviatori sau care ar mai fi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Mosotti):

Noi, care am iesit mai de mult timp la pensie nu ni s-au mai actualizat. Un caporal iesit in 2018 are peste 4.000 lei. Eu sunt maior! Basescu a bagat printre pensiile militare publicate si pensiile magistratilor militari care sunt in uniforma dar sunt in subordinea justitiei, pensiile celor de la aviatia speciala, SPP, STS care au doar uniforme dar nu sunt ai armatei si sunt platiti cu pensii cu adevarat speciale. La asociatia noastra (asociatie militara si nepolitica) avem un general cu 4500 lei.
Eu impreuna cu sotia luam undeva la 3600 lei. Din acesti bani am platit circa 1100 lei facturile. Medicamentele ne costa circa 250 lei lunar. Intretinerea 300. Ce sa mai pui de-o parte? Intr-o luna daca cheltui 50 lei pe mancare, pe zi si tot e mult. Sa nu mai punem la socoteala ca toate s-au scumpit. Acum 2 ani o paine de 400 grame ma costa 1, 15 lei. Astazi este cu 2, 70. Daca ma duc o data la control medical la Oradea (nu avem toata aparatura necesara in Salonta) ma costa 40-50 lei transportul dus-intors si prin Oradea. O analiza (Computer Tomograf) facuta te costa cel putin 220 lei pentru maxilar. Daca ai cum am eu cu coloana ma costa si 1000 lei. Noroc ca am copilul care se ocupa cu legume ca altfel ar trebui sa ies in drum si sa cersesc.
Uite adevarul despre pensiile militare: https://bit.ly/3IDbcvO Magistratii civili si militari, avocatii militari au o pensie medie de 20.000 lei si cea mai mare este circa 78.000 lei. Informatiile sunt de anul trecut. Ale lor s-au mai marit. La noi nu s-au marit de 2 ani. Si, da! Pensionarii din categoriile considerate "speciale" sunt circa 183.000. Daca noi militarii suntem 65.000 iti dai seama ca majoritatea sunt alte servicii?

| Mosotti a răspuns (pentru Salontanul):

Am inteles, e nasolie. Dar atunci de ce un colonel prin 2012-2013 avea peste 3600 lei pensie? Avea cam 4000 dar se lua impozit.
Astia ziceau ca militarii sunt majoritari din aia cu pensiile speciale, daca tu zici ca sunt doar 65000, inseamna ca au mintit aia.
Si ziceau ca-s 200000 nu 183000, dar daca zici tu 183000 asa o fi.

Mai bine te faceai si tu magistrat ca sa iei 20000 pensie.
Verisoara mea e judecator pe procese civile din 2007, va lua 20000 pensie?! Zic asa ca si compartie cu acum.
Are 40 ani, mai are pana la pensie, dar zic ca idee. Judecatorii la ce varsta ies la pensie?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Mosotti):

Colonelul ala care avea 3600 atunci, acum s-ar putea sa aiba si el la 4500. Eu vorbesc de net. Ca asa, la brut, am si eu 3700 si cativa lei. Cati suntem cu pensii speciale? Uita-te pe link-ul ce ti l-am dat! Este al guvernului. Judecatorii (ca si toti din sistemul de justitie mai putin avocatii civili care au venituri din activitati liberale), magistratii in general, pot iesi la pensie la 60 de ani daca au peste 20 de ani de serviciu dar li se diminueaza cu 1% pentru fiecare an lipsa si inainte de 60 de ani daca au 25 ani vechime. dar de ce sa-ti povestesc eu daca este lege? https://bit.ly/35fXp0x
Noi am beneficiat de 65% din ultimele 6 solde dar sa nu depasim 85%. Ei beneficiaza de 80% dar sa nu depaseasca 105%. Avantaj ei. laughing Noi am platit la pensie suplimentara, ei nu! Avantaj ei!

| Mosotti a răspuns (pentru Salontanul):

Pai era vb de 4000 si putin bruta pensia, si 3600 cam net avea.

Am salvat linkurile si o sa ma uit acolo.

Mda, acum sunt mult mai lamurit.