| anonim_4396 a întrebat:

Bă, ca sa devin militar si sa avansez in grad ce studii imi trebuie? Momentan am 18 ani

Răspuns Câştigător
| Celdrept a răspuns:

Cetățenii români pot urma cariera militară în calitate de ofițer, maistru militar, subofițer sau soldat/gradat profesionist în activitate, în urma absolvirii unei instituții de învățământ superior sau postliceal militar, a unui curs de formare profesională ori program de instruire a soldaților/gradaților profesioniști.

Absolvenții de gimnaziu pot opta pentru a deveni elevi la colegiile naționale militare. După finalizarea studiilor, datorită cunoștințelor și deprinderilor dobândite, absolvenții colegiilor naționale militare vor fi admiși în instituțiile de învățământ superior militar (academii militare) sau vor continua pregătirea în învățământul postliceal militar de formare a maiștrilor militari.

22 răspunsuri:
| vlllaaddd a răspuns (pentru Celdrept):

Mulțumesc mult

| Celdrept a răspuns (pentru vlllaaddd):

Sa fii iubit boss.

| johnnny123 a răspuns:

Nu-ți trebuie studii. Te duci direct la Şeful Statului Major al Apărării și-i spui "Bă, avansează-mă la gradul de general!"

Adică la fel cum te exprimi și aici.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru johnnny123):

Ai dreptate! Din pacate armata duce lipsa de cadre si accepta tot felul de indivizi.

| Ciprian09 a răspuns:

Abia aștept unul ca tine sa mi spuna "de astea", te astept în sistem!?

| trophin a răspuns (pentru Salontanul):

Pai si de ce? de ce nu se califica, psihologic?

| trophin a răspuns:

Nu s-a raspuns decat ceea ce a scris nea ala... fa scoala, colegiu, apoi fa academie... si restul e sa urmeze! depinde de tine

| vlllaaddd a răspuns (pentru johnnny123):

Calmeaza-te john ca e gluma

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru trophin):

Si acolo, desi este armata, trebuie sa fii educat. E posibil sa-i spuna unuia "bă" si sa si-o primeasca. Cat despre gramatica... Doua randuri 3 greseli gramaticale. Pe vremea mea am fost aproape 12 pe loc. S-a intrat printr-o selectie acerba. Acum nu completeaza nici locurile si intra cu toptanul.

| trophin a răspuns (pentru Salontanul):

Nu prea stiu ce inseamna "toptan" dar am inteles. dar acum toti se feresc... sunt putini care vor, adica se considera obligati, cu ce se intampla in lume, insa pna termina un copil o scoala de sergent, numai are rost, intra in rezerva happy

| trophin a răspuns (pentru Salontanul):

Probabil asta e si ideea

| trophin a răspuns (pentru Salontanul):

Mersi happy nu trebuia. nu era o intrebare si nici nu ma intereseaza

| Ciprian09 a răspuns (pentru trophin):

Un sergent iese în 3 luni în ziua de azi din școală!

| trophin a răspuns (pentru Ciprian09):

De aia sunt asa multi idioti pe strada? toti sunt sergenti dar cand ajung in alfabet la P ei zic R, cand e Q intre

| Ciprian09 a răspuns (pentru trophin):

Eu ma refer strict la subiectul de MapN, într-adevăr ft mulți sunt idioți dupa 3 luni de școală și după au în subordine militari cu ft mulți ani de experienta în spate! Unii rezista și au bun simt, învață de la ceilalți, unii își dau demisia după o perioada!

| Ciprian09 a răspuns (pentru trophin):

Și ca să nu mai facem spam la postare, Vlad mi-a dat msj în privat și I am răspuns acolo. sper sa îl ajute informațiile date! Seara faina sa aveți!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Studii de specialitate. Intră pe situl ministerului și acolo te îndrumă complet.

| Aista a răspuns:

Îți trebuie bacalaureatul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Aista):

Ca soldat, sau maistru militar, te angajează și fără bac.

| Ciprian09 a răspuns (pentru sadrian46):

Maistru militar fără bac? în ce tara?

| Ciprian09 a răspuns (pentru sadrian46):

Maiștrii militari -"să fie absolvenţi ai învăţământului liceal, militar sau civil, cu diplomă de bacalaureat sau să facă dovada promovării examenului de bacalaureat până la data concursului de admitere"