Întrebare recomandată | TamaraHorvath a întrebat:

Acum sunt în clasa a X-a, la profil economic, şi de câteva luni m-am decis că vreau să devin medic. Ştiu că asta va fi foarte greu, dar este ceva ce vreau cu adevărat. Care este procedeul de a deveni medic la noi în ţară?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Iei bac-ul si sustii concurs de admitere la facultatea de medicina. Dupa terminarea facultatii urmezi(tot prin concurs)rezidentiatul.Totul dureaza cam vreo 10 ani.

| Bøøgey a răspuns:

Esti tu sigura ca vrei sa fii medic? Acolo, la profilul tau economic, ai facut ceva biologie sau chimie? Ai habar cat de grea e materia? Ai fost la vreo olimpiada? Ce se face la clasa, chiar si la profilul de bio-chimie, e insignifiant fata de materia adevarata si nu poti ajunge medic doar cu ce faci la clasa. Cand o sa dai cu nasu' de ce zic eu aici o sa vezi ca nu e chiar asa de frumos. Nu vreau sa te sperii, dar trebuie sa te ajute creierasul si sa iti placa, altfel n-ai sanse.

| Hakuouki a răspuns:

Eu sunt la stiintele naturii si vreau sa continui pe partea de medicina, ce se face la profilul economic nu are legatura, ti-as recomanda sa te transferi la stiintele naturii(desi e foarte greu sa recuperezi, dar daca vrei cu adevarat o faci) apoi faci facultatea. Bacul la stiintele naturii se da ori la biologie, ori la fizica, ori la chimie si poti alege dintre materia din 9-10 sau materia din 11-12(la clase ma refer). Deci ai putea doar pentru a fi pregatita de facultate, apoi la facultate sper ca esti gata sa inveti. Oricum e foarte frumos si daca iti place cu adevarat te vei descurca.

| mgtow a răspuns:

Daca te crezi in stare sa termini facultatea de medicina pleaca intro tara straina deoarece medicii romani, sunt apreciati in mare parte de catre straini. In RO salariile sunt mici.

| terrow a răspuns:

In primul rand sa iei bac-ul dupa sa continui o facultatea de medicina happy

| Dana211 a răspuns (pentru Bøøgey):

Nu are nicio relevanta daca a facut sau nu ceva in liceu atat timp cat invata pentru admitere (eventual poate face si pregatire suplimentara cu un profesor pentru ca sa ii fie mai usor), materia aceea fiindu-i suficienta ca sa aiba o baza de care are nevoie pentru inceput. Eu am colegi care au facut terminat profilul filologie si se descurca mai bine ca unii care au terminat stiinte ale naturii. Tot ce conteaza e sa invete foarte bine pentru admitere!

| Bøøgey a răspuns (pentru Dana211):

Normal, insa e mult mai greu. Eu doar am avertizat-o ca nu e asa de roz bio-chimia.

| Dana211 a răspuns (pentru Bøøgey):

Dintre toate materiile care se fac la medicina, biochimia e cea mai usor de invatat, indiferent de cunostintele anterioare.