| PopaIoana a întrebat:

Am 16 ani si as dori sa devin politist in US. Iar dupaceea sa intru in FBI ( nu trebuie sa-mi spune-ti ca nu este posibil, pentru ca daca vreau, pot face orice happy ). Insa nu stiu exact cum as putea deveni politist in US. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Singurul mod in care poti ajunge sa candidezi pentru postul dorit de tine e sa incepi prin a face studiile acolo. Atentie insa, recrutarea se face pe spranceana, trebuie sa fii super pregatit! Mai trebuie sa stii si ca facultatiile de profil din US nu sunt deloc ieftine, ar trebui sa discuti in primul rand cu parintii tai, sa vezi daca sunt dispusi sa investeasca atat de mult in tine (vorbim aici de sute de mii de dolari nu de sume mici) sau daca au acei bani, altfel e in zadar. Pentru a putea fi recrutat de FBI sau de alta organizatie de acest gen trebuie sa fii cetatean american. Asta presupune un minim de 7 ani petrecuti in State in care sa fii si platitor de taxe. Din pacate acum nu se mai obtine cetatenia la fel de usor cum se obtinea acum 15-20 de ani. Eu zic sa te mai gandesti totusi. Sunt vise frumoase dar tu in primul rand depinzi de banii altora acum, nu e genul acela de vis pe care il poti realiza de unul singur.

10 răspunsuri:
| sarabeth a răspuns:

Cred ca cea mai buna varianta ar fi sa pleci la studii acolo. Sau sa te interesezi de scoli pe acest profil din USA.

| mgtow a răspuns:

Dupa ce iei bacul daca ai un 9 la medie si domini bine engleza primesti bursa sa pleci in EE.UU sau iti dau parintii bani si te informezi sa te bagi unde vrei. Dar nu e usor pentru ca trebuie sa obtii cetatenia americana in x ani dupa aia iar probe la politie examene, in functie de locuri libere dar tu incearca sa intri la criminalistica daca e si mai incolo te vor informa ei, faci treaba pe la laborator in timp.

| bogboy101 a răspuns:

Nu se poatelaughing)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai primul pas e sa te muti in State, si sa astepti cativa ani buni sa iti iei cetatenia, intre timp sa si muncesti ceva sa te intretii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studii acolo, apoi vreo 5 ani in care astepti cetatenia, daca iti permit aia sa stai acolo pe perioada asta si sa muncesti in tara, dupa care studiile de profil, dupa care politist.

| BiuL a răspuns:

Cam nerealiste visele tale.
In primul rand trebuie sa ajungi in state, toti iti zic sa faci asta dar e asa usor? Ai nevoie de 1000 2000 dolari pentru biletul de avion, ai nevoie de VIZA care nu o obtine oricine, trebuie sa mergi la Bucuresti la ambasada SUA si sa treci de interviul acela pe care il vei sustine in ENGLEZA, trebuie sa stii foarte bine limba si sa ai mii de dolari in cont, care se dovedesc cu extrase bancare pentru a dovedi ca ai din ce trai acolo! Iar tu cum si 16 ani ma gandesc ca nu ai niciun cont... Un prieten a obtinut visa saptamana trecuta asa ca stiu ce vorbesc.
Si se scrie spuneti*! Daca romana nu o stapanesti foarte bine, ma gandesc ca engleza nici atat...

| lonewulf a răspuns:

In primul rand, sa iei viza pentru State. Sa stii limba engleza la perfectie, fiindca vei da interviu la ambasada. Si cel mai important, sa nu fi moarta de foame! Adica... Daca vad astia ca ai parinti cu venituri mici, ori unul somer, ori divortati, ori... Pe cand daca ai parinti avuti, ai X5 la scara, etc..iti dau viza imediat. Nu (nu e vorba de spaga). Pur si simplu astia nu acepta "sarantoci" Si pentru ei cam 99% din populatia Romaniei intra la sarantoci.

Da, am avut o prietena care a incercat sa isi ia viza pentru SUA anul trecut, si i-au dat un mare DENIED. I-au pus stampia de "moarta de foame" si pa.

| PopaIoana explică (pentru bogboy101):

Imi pare rau de tine ca esti pesimist/a, dar se poate happy. Nu o sa ajungi ce doresti daca incepi cu ideea astawinking

| PopaIoana explică (pentru BiuL):

Mai! Daca te-o enervat asa de tare intrebarea de ce ai mai raspuns? ..Nu te inteleg. Eu am intrebat ce trebuie sa fac si crede-ma ca voi face. Nu ma intereseaza ce crezi tu, sincer. Si de unde stii ca nu am bani?

| bogboy101 a răspuns (pentru PopaIoana):

big grin