| NewAge a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa stiu daca exista "job-uri" pentru cei sub 18 ani sau un fel de proiecte in care sa te implici. Sa fie ceva care sa implice munca, distractie, dar si satisfactie.
Nu e vorba ca as avea nevoie de bani sau ceva, dar m-am cam saturat sa stau toata ziua fara sa fac nimic si in plus m-ar pregati si pentru viitor o activitate de acest gen. (nu conteaza in ce domeniu) ofer funda!

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Nu stiu din ce oras esti dar stiu ca in anumite orase exista centre de voluntariat in diverse domenii. Ai putea cauta ceva de acest gen si sa faci voluntariat. Din pacate nu-i platit, dar poti avea parte de momente unice, castig de experienta si satisfactia intr-ajutorarii semenilor. Succes

3 răspunsuri:
| UnTipMisto a răspuns:

Stiu ca sunt citeva firme mari care angajeaza elevi, de ex. unde fac carofi prajiti lungi happy, dar din cate stiu trebuie acordul parintilor

| AliGab a răspuns:

Aaaa...si nici nu este nevoie de acordul parintilor happy

| lindemona a răspuns:

Buna,

Probabil o sa gasesti mai greu un job platit, mai ales daca esti fata (baietii isi mai gasesc in constructii, agricultura etc.)
Daca vrei sa iti petreci timpul liber si eficient si distractiv, iti recomand un ONG, dedicat elevilor. Cel mai mult o sa te ajute in dezvoltare personala si profesionala cele care se adreseaza elevilor, la care se organizeaza diferite proiecte, iesiri etc.

Sau poti sa devii consultant la o firma gen Avon, Oriflame, Lady's etc. Aici ai nevoie de acordul parintilor. Este super pentru ca poti lucra cand vrei, cu cine vrei. Si ai toate cele enumerate de tine: distractie, munca, satisfactie. Trebuie sa prezinti prietenelor produsele, socializezi mai mult, ai produse la pret mai mic pentru tine, castigi niste banuti (depunde de tine cati). Este ideal pentru ca in liceu ai contact cu foarte multe persoane, astfel e mai usor.
Daca esti interesata, iti pot oferi informatii despre Oriflame si sa te ajut cu dezvoltarea afacerii, cu sfaturi.

Sau poti face tot felul de lucruri handmade: accesorii, agende personalizate, rame foto, cutii, marturii pentru nunti/botezuri etc.

Sper ca te-am putut ajuta.