| LadyNaty a întrebat:

Buna,am 16 ani si imi tot caut ceva de servici ...Am avut ocazia sa fiu si promoter, dar eram foarte nemultumita.30 lei/ziua, dar timpul de lucru:7 ore.Eram promoter, dar aveam ca scop sa intru in blocuri si sa pun pliante pe usa.Presupun ca va puteti imagina cat de dificil era, uneori...majoritatea oamenilor nu erau de acord si aruncau vina asupra mea ca am venit eu sa le fur din casa, ma rog. Lasand asta.Am practicat asta toata iarna, a fost destul de greu pentru un copil, chiar daca pare usor.Am mai facut promotii in magazine,gen ciocolata, cereale etc. Poate par o persoana foarte indecisa si cer prea mult, dar inca sunt nemultumita.Imi doresc mult mai mult de la viata, sa fiu pe picioarele mele, independenta.Sa am banii mei, sa ajung ceva in viata! Vreau ceva stabil, iar varsta nu imi permite.Nu imi ajung 2 mil pe luna. Am o familie dificila,au datorii, credite, iar mie imi e rusine sa mai vin si eu sa le cer bani.Va raman indatorata daca ma puteti ajuta macar cu un sfat.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

La 16 ani ai obtinut un job care iti aducea 600 Ron pe luna (30*5 zile*4 saptamani). Vrei mai mult de atat, insa imi vine greu sa cred ca ai vreo sansa sa obtii. De ce? E simplu. 1. Nu ai studii (fara un master in ziua de azi e greu sa faci ceva ori tu nici liceul nu il ai). 2. Nu ai experienta, lucru evident avand in vedere varsta frageda. 3. Nu ai varsta pentru a fi luata in serios de un angajator serios. E laudabil ca doresti sa te realizezi dar trebuie sa intelegi ca exista o ordine in viata asta. Nu blama societatea, o societate care ar garanta un job stabil bine platit unei persoane de 16 ani ar fi o societate aiurea rau. Ia lucrurile in ordine. Scoala trebuie sa fie pe primul plan. De ce? Pentru nu vrei sa te trezesti la 30 de ani cautandu-ti cu disperare un job. Esti la o varsta la care e mult mai simplu de strans din dinti. O meserie de tip promoterita sau piccolita sau ajutor de ospatar la varsta ta e ideal. Mai bine de jumate din populatia tarii trage 12 ore pe zi pentru 800Ron. Ia-i drept anti-model. Nu vrei sa ajungi ca ei. Dar pentru a nu ajunge ca ei trebuie sa te focusezi pe viitor. Un job part time e ok, dar nu mai mult. Gandeste-te bine ce vrei de la viata. Cariera e cea mai importanta. Nu stiu daca ai tras sperante prea mari pentru vreun post in momentul in care ai postat intrebarea ta, in fond pari o tipa inteligenta, stii care e ordinea in lumea asta. Vine insa vara. Ai sansa de a-ti gasi un job sezonier. Tragi 4 luni de zile si apoi incerci sa tii de bani. Sugerez sa aplici pentru un job la mare. Vei avea parte si de vacanta si vei imbina utilul cu placutul. Poti de asemenea sa aplici pentru un job de ajutor de ospatar/chelner la orice terasa/restaurant. Dupa 1 luna poti fi promovata ca si ospatar. Bacsisurile sunt bune vara. Uneori chiar foarte bune. Fa asta insa dupa ce iti dai tezele si tot. Nu neglija scoala sub nicio forma. Voluntariatul nu rpea ajuta la CV. Un angajator serios va gandi asa cum gandesc eu: faci voluntariat ca sa ajuti sau o faci cu scopul de a ''da bine''? Vrei sa ajungi ceva in viata. Ajungi daca studiezi, daca intri la o facultate buna, daca o termeni cu bine si esti propusa pentru un master. Apoi incepi sa te poti numi om. Sunt multi cei care spun ''ah, pentru ce sa fac facultate, sa ies somer?''. Strugurii sunt acrii pentru vulpe, stii cum e. Nu-i lua in seama. Ai carte, ai parte!, tine minte asta. Incearca sa fi rationala. Banii pe termen lung se fac doar cu capul, nu cu carca, asta e clar. Nu-ti inteleg nemultumirea fata de joburile pe care le-ai avut. Trebuie sa fi recunoscatoare. Esti inca la varsta la care nu poti mai mult, ar fi si culmea. Esti tanara, abia ai scos capul in lume, esti lipsita de experienta si de cunostintele necesare unui job cu adevarat serios. Dar asta e acum. Tine de tine sa schimbi asta prin studiu individual. Poate ca m-am repetat dar vreau sa intelegi situatia si faptul ca pui problema gresit. Priveste 2 pasi in fata, asta e secretul.

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești la început de drum, trebuie să capeți experiență.
Sunt mulți cu studii superioare și fac munca de jos pe bani puțini, așa și tu.
Societatea nu este prietenă cu noi ci cu cei care ne conduc, haita de mincinoși.
Pa, pa.

| LadyNaty explică (pentru Legiuitoarea):

Hei ^_^! Am participat la foarte multe voluntariate. am cautat sa acumulez cat mai multa experienta pentru a adauga in Cv, chiar imi doresc din suflet sa imi croiesc si eu drum in lumea asta... Sa imi pot ajuta familia si sa ii fac mandri.Incerc din rasputeri, dar cum ai zis si tu, societatea nu e prietena cu noi ci cu cei care ne conduc... E dificil.E foarte greu.Nici nu stiu de unde sa pornesc, ce sa mai fac, ma simt neputincioasa.Mersi de ajutor sad!

| WhiteLore a răspuns:

In ce judet esti?

| Melymonade a răspuns:

Ce județ? happy

| ÎngerCretin a răspuns:

Nu știu nimic ce ai mai putea face..Singura soluție este să aștepți. Poate această țară își va reveni odată pentru că o să ajungem a nu mai fi nimic de furat și poate or pleca hoții, parlamentari contrabandiști. Ce ți-a mai rămas de făcut este să ''tragi de tine ca pe-un câine, să faci pe dracu'-n patru să iei cea mai mare pâine'' după cum se spune, adică să faci munca cu cel mai mare salariu chiar dacă nu iți place. Încearcă să reduci cheltuielile, să-ți iei haine din banii tăi si dacă rămâne, să aduni si să le dai picul tău părinților.

Bun venit in România!

| denisadr a răspuns:

Esti minora asa ca daca te-ai agaja cand vor veni controale vei fi data afara iar patronul va sta timp de 4 ani la puscarie.

| Mwha a răspuns:

Salut. Am si eu o intrebare. Tu nu te duci la scoala sau pur si simplu vrei sa ai si un job? Daca nu te mai duci la scoala poti sa mergi la o facultate si iti poti adauga in Curriculum Vitae, incearca sa te duci la facultatea de medicina, daca ai noroc vei putea fi transferata in Germania unde vei castiga bani frumosi si iti vei putea ajuta si parintii, intre timp ai mai putea sa faci si ceva voluntariat la spital, ar pica chiar bine. Dar, daca inca te mai duci la scoala, poti incerca sa te duci la un supermarket si sa vezi ce e de lucru, sau la un petshop, oricum iti urez succes!

| LadyNaty explică (pentru WhiteLore):

Bucuresti.

| LadyNaty explică (pentru ÎngerCretin):

E teribil...ma doare sa o zic, dar urasc tara unde traiesc.Nu am posibilitati...

| LadyNaty explică (pentru Mwha):

Nu ...eu sunt la liceu, dar ma descurc in paralel si cu serviciul.Nu vreau medicina.Eu imi stiu scopul in viata..imi doresc sa termin Dreptul cu toate cele, apoi sa devin avocat.E tot ceea ce imi doresc! Iubesc sa apar drepturile oamenilor, sa justific gesturile deplasate, sa ma implic trup si suflet in viata lor.Am facut voluntariat, de cate ori am avut ocazia.Crucea Rosie, fel si fel de fundatii...dar la ce bun? Uite-ma tot aici si inca nu am un viitor asigurat. Vreau sa stiu ca pot fi de folos, sa ii pot demonstra mamei ca nu e asa cum zice ea, ca pot ajunge si eu un om mare in lumea asta! Poate pare absurd, dar vreau sa am de acum drumurile asigurate.

| ÎngerCretin a răspuns (pentru LadyNaty):

Toți o urâm cu excepția celor care fură și le merg bine.

| LadyNaty explică (pentru ÎngerCretin):

Asta e... poate candva se va face dreptate. Sper din suflet.

| ÎngerCretin a răspuns (pentru TheAce):

Bravo! De ar fi toți oamenii ca tine! Ai un vot FOLOSITOR de la mine!

| LadyNaty explică (pentru ÎngerCretin):

Mai...eu sunt asa, fiindca imi pasa.Imi pasa de toti copii din Romania care innopteaza pe strazi, ori orfelinate si adorm batuti..de toate femeile maltratate, de oamenii care sunt fortati sa cerseasca si tot tacamul.Suntem o tara de tot rahatul.Chiar daca avem atatea monumente, atatea povesti minunate! Mai ales oamenii care s-au luptat pentru noi, pentru a avea un viitor...pentru noi, urmasii lor.In zadar, insa.Noi,Romania,am adus tara intr-un stadiu deplorabil. Uneori imi e frica sa ies din casa straight face, pe cuvant.Nu exagerez.

| CataC a răspuns:

Salutari
In primul rand felicitari sincere pentru ceea ce vrei.
In al doilea rand toti privim lumea prin ochii nostri. Pune-te si-n locul angajatorului, pentru ce ai angaja o persoana de 16 ani care face si liceul in paralel, cand poti opta pentru cineva de 25 sa zicem, care nu mai are alte obligatii?
Ia-o treptat si accepta situatia, nu poti avea joburi care necesita pregatire universitara si nu poti avea pretentii de 2000ron lunar pentru joburi pe care le poate face oricine.
Asa e peste tot, nu numai in Romania. Incearca sa reduci din cheltuieli si totul va fi ok, cred.
Nu neglija liceul, fa o facultate, si vor veni si joburi mai bine platite, daca esti bun in ceea ce faci, indiferent de domeniu.
Mult succes

| Stelly_Partenie_2000 a răspuns:

Ai fb sa ca sa pot sa te ajut cumva cu un loc de munca