| Diana99624 a întrebat:

Buna! Am absolvit facultatea de asistenta medicala generala acum 3 saptamani si acum imi caut de munca. Problema este ca majoritatea clinicilor cer experienta, iar eu sunt debutant.Va rog pe cei care stiti sau ati trecut prin asta, sa imi recomandati modalitati de a gasi un job, in afara de clinicile stomatologice. Am incercat cu ejobs, dar nu m-au contactat

Răspuns Câştigător
| GetaGeta a răspuns:

Salut!
Sincer. Cu răbdare. Până găsești un loc în care nu se cere experiență, eventual prin concurs. Evident că majoritatea locurilor sunt pe perioada determinata.
Eu, personal, am reușit în vreo 10 luni din momentul in care am terminat facultatea.

13 răspunsuri:
| vasile2222 a răspuns:

Ai ceva bani stransi? happy

| Diana99624 explică (pentru vasile2222):

Ma intereseaza clinicile private. Nu cred ca e cazul acolo de spaga

| Lukasssz a răspuns:

Asta e o întrebare mai mult pentru domnul @suntserios cu care m-am contrat acum cateva zile pe tema asta. Conform spuselor lui tu esti de vina, nu e vina facultăți ca nu ai loc de munca!
Acum sa termin cu prostiile, esti dispusă să lucrezi in strainatate?

| Catrice a răspuns (pentru Lukasssz):

Te crezi amizant, dar nu ești. Știi ca se poate obtine experienta prin voluntariat din timpul facultății? Și da, este vina ei ca nu s-a gândit dinainte ca vrea job imediat cum termina ca să obțină experienta.

| Lukasssz a răspuns (pentru Catrice):

Cine se crede amuzant? Am punctat ce a spus dumnealui.Ba tu te auzi ce spui? Cum sa mai faca si voluntariat pe timpul facultății cand uneori trebuie să stai de la 8 dimineata pana la 8 seara la facultate...

| Catrice a răspuns (pentru Lukasssz):

Ai fost la facultate măcar?
Nu toate facultățile au program 8:00‐20:00. Și care au, în timpul ala sunt multe ore libere. Plus ca voluntariat faci 3-4 zile câte 4 ore, daca vrei si în weekend.

| Lukasssz a răspuns (pentru Catrice):

Nu am fost, dar am cunostinte care au facut facultate si mi-au explicat ce si cum. Da tu ai facultate? Daca da, muncești in domeniul respectiv?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Postează la locuri de muncă în Dubai.

| Diana99624 explică (pentru Catrice):

In cazul meu, chiar am avut facultate cu un astfel de program. Vorbim de Carol Davila din Buciresti, unde nu stai degeaba. Iar in sesiuni, crede-ma, nu poti sa faci absolut nimic. Mi am facut practica pe timpul verii si cand s-a putut in timpul anului. Nu mai spun ca am prins jumatate de facultate cu pandemia. E simplu de zis pentru tine

| Diana99624 explică (pentru Lukasssz):

Momentan nu. Am deja ceva in plan, dar pana una alta, as vrea un job aici

| Catrice a răspuns (pentru Lukasssz):

Normal.

| Catrice a răspuns (pentru Diana99624):

Nașpa atunci. Eu am terminat cu mult înainte de pandemie, dar am o cunostinta care a făcut postliceala în pandemie și nu i s-a dat voie sa facă practica în spital și a aplicat pentru voluntariat.

| Diana99624 explică (pentru Catrice):

Pai despre asta vorbesc. Nu toata lumea a avut acelasi noroc. Am reusit sa fac practica abia dupa ce s au calmat lucrurile, in ultima vara a anilor de studiu