| AaaRrr17321 a întrebat:

Buna! Am aplicat in 03.05. 2022 la prestige model management. O zi mai târziu mi-au dat mail ca am fost acceptata. Și imediat alt mail in care trebuia sa plătesc 60 € in loc de 120 (reducere, cică). Nu am mai făcut nimic, doar am citit mailurile. Azi 6 Iulie, primesc aceleași 2 mesaje. Dacă nu am plătit nimic, doar am aplicat pentru răspunsul lor sa văd dacă sunt potrivită, îmi pot face ceva? Mi se pare ciudat ca am primit iar aceleași mailuri. Va rog dacă este cineva in situația mea, sunt disperata de ceea ce am citit aici despre ei…. Mulțumesc!

14 răspunsuri:
| otilia11 a răspuns:

în mod normal nu ar trebui să includă taxe... nu îți recomand să plătești, să nu îți iei țeapă

| AaaRrr17321 explică (pentru otilia11):

Nuuuu. Nici nu mă gândesc. Am citit f atenta atunci când am aplicat pentru a mi spune dacă sunt potrivită sau nu, nu scriau de nicio taxa. Mi se pare dubios ca am primit iar mail, asta m-a alarmat puțin. Nici nu mă pot dezabona sa nu mai primesc mail de la ei…

| Brizbriz a răspuns:

Ai un link cu "prestige model management"
ca la tembelizor au zis, DE MAI MULTE ORI, ca nici o firma de modeling nu cere bani, pentru ca daca sunt pe bune, or sa isi scoata banii cu varf si indesat dupa ce faci tu bani

| mihai69 a răspuns:

Sigur nu ai semnat un contract cu ei (fie și doar prin bifarea unei căsuțe pe un formular online)? Că atunci s-ar putea să fie nevoie să vorbești cu un avocat.

| AaaRrr17321 explică (pentru mihai69):

Eu așa zic… am primit doar aceleași mail uri in care scrie ca doar sun ok ca și model. Și un al doilea mail in care mi au trimis un contract. Acolo după contract scrie sunt 2 propoziții. 1. După trimiterea contractului, firma se obliga sa înceapă prezentarea modelului diferitelor firme etc…
2. Mă oblig sa plătesc 60€ in 14 zile
M ar ajuta dacă ati încerca și Dvs sa aplicați fictiv la ei, poate va dati seama de ceva. A încercat și o prietena fictiv și nu a văzut nici ea nimic de bifat…

| otilia11 a răspuns:

Pe linkul pe care l-ai pus, la "avantaje", scrie așa:

"1. Evaluarea gratuită a aplicării dumneavoastră
2. Nicio taxă pentru înregistrare și înscriere
[...]
8. Serviciu gratuit de intermediere între firma contractantă și model"

Deci nu au de ce să îți ceară bani

| AaaRrr17321 explică (pentru otilia11):

Am citit asta și înainte de a mă înregistra la ei… doar ca am avut dubii ca am primit iar mail și am mai citit și azi noapte toate cele. Va mulțumesc pentru timpul acordat.

| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce acum te au în baza de date, probabil că te vor spama la nesfârșit.

Nu înțeleg de ce a trebuit să aplici, chiar și doar ca să vezi dacă ești potrivită. Pentru că în realitate nu ai aflat nici măcar asta.
Faptul că "ai fost acceptată" nu demonstrează neapărat că ai calități de fotomodel. Ei sunt dispuși să ia bani de la oricine, nu-ți imagina că sunt extraordinar de selectivi.

Modelul lor de afaceri este: "Plătește-ne o taxă, apoi noi vom încerca să-ți găsim contracte." Cuvintele-cheie sunt "vom încerca", adică nu-ți oferă absolut nicio garanție. În 99% din cazuri nu obțin niciun contract, dar rămân cu banii pe care i-au luat de la aspiranții la o carieră de model.

| AaaRrr17321 explică (pentru johnnny123):

Aveți dreptate, Acum am inteles asta. Am greșit, am fost naiva. Le voi bloca mail ul cel mai sigur. Mulțumesc!

| haileewatson a răspuns:

E teapa

| Brizbriz a răspuns (pentru AaaRrr17321):

Site-ul nu pare fake, dar nu inseamna ca e si legit
faza e ca, chiar sunt sigur despre ce am vazut la TV, si ca au fost o tona de tepe

| Iasmina57363 a răspuns (pentru AaaRrr17321):

Buna îmi poti spune ce ai făcut? si eu am făcut același lucru astăzi eu le-am blocat mailul și sper sa nu mai am de a face cu ei, te-au dat în judecată asa cum spuneau?

| Iasmina57363 a răspuns:

Buna ai rezolvat ceva? daca nu le-ai răspuns ți-au mai scris?