| Bbbb2005 a întrebat:

Bună, am o întrebare. Anul acesta am terminat cu bac-ul și m-am înscris la doua facultăți, si anume contabilitate si informatica de gestiune si matematica-informatica. Ambele ma atrag, însă până acum sunt admis la contabilitate si informatica de gestiune, la buget, iar la mate-info sunt încă pe lista de așteptare, însă cred ca as avea șanse sa intru la taxa, din faza a 3-a. Întrebarea mea este, care dintre cele doua ar fi mult mai benefice pe viitor? Având în vedere și oportunitățile pe care ți le acorda facultatea, profesiile pe care le poți avea după si rata de siguranță pe care ti-o poate oferi un job din cele doua domenii. As vrea sa menționez și faptul ca m-ar atrage meseria de profesor de matematica, asta fiind unul dintre motivele pentru care as alege facultatea de matematica-informatica si în același timp as vrea sa ma dezvolt si pe partea de programare, cu toate ca eu la liceu, absolvind un profil real de mate-info, nu am prea făcut info încât sa am aceste abilități care consider eu ca m-ar fi ajutat în acest moment. Cu toate acestea sunt dispus sa invat informatica și sa țin pasul cu ceilalți colegi în cazul în care reușesc sa intru la mate-info. Cealalta întrebare pe care o am este dacă intr-adevar aceasta facultate de mate-info îți oferă și posibilitatea de a profesa si in domeniul IT după terminarea studiilor, nu numai cea de profesor, chiar sunt interesat de acest aspect. Având în vedere facultatea de contabilitate si informatica de gestiune, din câte am înțeles, nu se pune accentul chiar atât de mult pe informatica, ceea ce m-ar avantaja, însă nu sunt sigur dacă merita sa termini studiile și mai apoi sa profesez ca și contabil, mai ales ca am înțeles ca trebuie sa urmezi si un masterat în cazul în care vrei sa avansezi fata de ceilalți la locul de munca, iar în acest caz îți mai pierzi timpul cu încă 2 ani de masterat, plus alte cursuri și examene care pot face diferența. Ceea ce vreau sa zic este ca durata studiului pentru a deveni profesor se aseamănă cu cea pentru a deveni un contabil autorizat, (din câte am înțeles eu, se poate sa ma înșel, dacă este asa va rog sa ma corectați) de aceea nu mai pot lua în calcul timpul pe care îl necesita perfecționarea în aceste doua domenii diferite și nu îmi pot da seama care dintre ele mi-ar oferi mult mai multe oportunități pe viitor și pe care ar trebui sa o aleg, fiind atras de ambele domenii. Ma puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Contabilitate și informatică de gestiune, clar.
Să-ți spun de ce.
În primul rând, peste câțiva ani domeniul de IT, grafică, chestii din astea va fi preluat de inteligența artificială. Deja în grafică sunt probleme în a găsi un loc de muncă.
În al doilea rând, în cadrul facultății poți opta și pentru modulul psihopedagogic și poți deveni profesor, la licee de profil.
În al treilea rând, cam orice firmă are nevoie de contabil, și având în vedere externalizarea serviciilor, îți poți lesne deschide un cabinet de contabil autorizat și să ai contracte cu mai multe firme. Știu ce spun, lucrez într-un birou de contabilitate. happy
Nu te limita la ideea că vei fi angajat la vreo firmă cu salariul minim pe economie. Contabilitatea, deocamdată, încă mai are nevoie de factorul uman, spre deosebire de programare etc.
Succes!

1 răspuns:
| Bbbb2005 explică (pentru adryang78):

Mulțumesc mult de tot pentru răspuns și pentru sfaturi, chiar îmi sunt de mare ajutor!