| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am o intrebare la cei care au terminat liceul si deja sunt la facultate).
Am invatat 3 ani la filolofie unde se bazeaza mai mult limba romana, istoria si tot ce e legat de scriere si citire....in liceul meu a fost o atarnare neserioasa fata de obiectele de la real. Totuși consider că obiectele de la real trebuie sa fie predate la nivel chiar si la filolofie...nu degeaba sunt introduse in curiccula.
Acum stau pe dubii referitor la facultate. Imi place informatica si consider ca reprezinta un viitor prosper in cazul in care invat acolo, dar din cauza faptului ca nu a fost predata la liceu nu sunt sigură că voi face față.
Are importanta profilul la care studiezi si daca este complicat la facultatea de informatica pentru un incepator?

9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Cred că mulți de pe aici au FINALIZAT un liceu sau colegiu!
este cu finalizare
Foarte puțini doar l-au finisat
Sau ocupat cu finisajele
Iar pentru asta cu siguranță nu au avut nevoie să investească atâția ani pentru ași toci coatele pe băncile liceului.

| MihaiSpeedster a răspuns:

‘Aide capu’ meu ce mi-a fost dat să văd sad

| trophin a răspuns:

Se pare ca nu prea ai finisat ceva. Și cred ca ai pus întrebarea asta de o mie de ori. Nu are importanta, poți sa dai la orice, doar sa "finisezi" liceu cu diploma de bac

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Uita-te la materiile care se predau la facultatea la care vrei tu si vezi apoi despre ce e vorba cautand pe net. E plin netul de tot felul de lucruri, sunt sigura ca poti invata si singura cate ceva. Nu conteaza liceul in care ai fost, poti face orice facultate doresti atata timp cat te pregatesti putin in cazul unor anumite domenii.

| mihai69 a răspuns:

„Am invatat 3 ani la filolofie unde se bazeaza mai mult limba romana,... si tot ce e legat de scriere si citire..."
Zău că nu s-ar spune...
===
On topic: depinde doar de tine dacă e greu sau nu. Teoretic, dacă ai cap, nu contează ce profil ai avut la liceu. Dar am oarece dubii că pentru tine va fi ceva ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RxTx):

Un răspuns foarte ingenios

| VoidEternal a răspuns:

"tot ce e legat de scriere"

Totul mai putin forma corecta a cuvintelor, nu? Si constructia unei fraze. Si coerenta. In rest e perfect.

Dar da, e foarte nasol cu atarnarile ne-serioase. Una dintre problemele principale ale invatamantului romanesc, daca ma askezi pe mine.

Vorba aia... putina "filolofie" nu strica nimanui, nu are rost sa stam pe dubii.

O zi neatarnata tuturor!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu e de tine facultatea de litere. Orientează-te spre altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-tis pun, dar tu nu ai nici o sansa la facultatea de litere, cu o asemenea exprimare greoaie si incorecta.