| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare. Sunt la drept in anul 2, însă tot ma bate gândul sa dau la medicina anul viitor. Iubesc profesia asta dintotdeauna, însă am avut câteva probleme personale anii aceștia și nu am putut sa dau admiterea. Ma rog, faza este ca ma atrage și dreptul, dar și medicina. Și nu stiu ce sa fac. Nu pot sa renunț la niciuna dintre ele. Voi ce părere aveți despre acest aspect?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand 2 se bat al 3-lea castiga
mergi la politehnica

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Habar n-am, amândouă sunt complexe, alege facultatea care o să te atragă cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa ambele facultati, dar sa stii ca e nevoie mare de medici la nivel mondial. Deci axeaza-te pe medicina, dar vezi ca e foarte grea facultatea asta si eu una am renuntat la ideea de a ma inscrie pentru examenul de admitere la medicina.Trebuie sa ai nervi de otel si un caracter bun ca sa faci medicina, nu oricine poate.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca este ideea cea mai înțeleapta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MariaEcaterina99Y):

Atunci da-mi funda, daca vrei.

| Werrich a răspuns:

Buna Maria, spre deosebire de Medicina, Dreptul te ajuta doar in Romania deci daca la un moment dat vei vrea sa profesezi in alta tara nu vei putea pentru ca este alt sistem de Drept; doar cu Medicina poti profesa in alta tara. Mult success!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu as vrea funda daca nu te superi

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Werrich):

Oricum, nu vreau sa plec in străinătate, nu aceasta este problema. Dar mersi pentru răspuns.

| CatalinB11 a răspuns:

Sfatul meu este sa continui Facultatea de Drept. Medicina este cu totul si cu totul alt domeniu. Oricat te-ai simti atrasa de ce se intampla la medicina, este o facultatea foarte grea. Dureaza mult, faci cursuri timp de 6 ani, dupa care mai faci si rezidentiatul, plus ca in in acest domeniu apar mereu noutati si trebuie sa fii la curent cu toate aceste schimbari. Deci, medicina nu se termina nici dupa ce ai terminat studiile. Pe langa faptul ca tine mult, ai foarte mult de invatat, foarte multe informatii de asimilat. Desigur, poti intrerupe studiile si te poti inscrie la admitere la medicina, de ce nu, doar ca trebuie sa tii cont de timpul, energia si banii pe care o sa trebuiasca sa le investesti pe parcursul acesteia. In schimb, daca o sa iti permita timpul si o sa simti o chemare puternica in directia medicinei, dupa ce termini cu Fac. de Drept, te poti inscrie la cursuri post liceale de asistent medical, dureaza doar 3 ani si nu sunt atat de complexe precum cele de la Fac. de medicina. Astea sunt parerile mele, acum, decizia iti apartine in totalitate tie. Toate cele bune!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Măgarul lui Buridan a murit de foame între două căpițe de fân, că nu se putea hotărî din care să mănânce. Termină dreptul și ai o bază sî poți trăi. Adună niște bani să poți face medicina cu plată. Iar apoi îmbină cele două meserii, că se poate.
ț

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca ar trebui sa termini intai Dreptul, pentru ca esti deja in anul 2, si dupa sa incerci si la medicina.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu e prea placut sa dai cu piciorul la doi ani din viata, cand, poate, ai renuntat sa iesi cu prietenii sau sa te distrezi, deoarece aveai de invatat, ca acum tot acest invatat sa fi fost degeaba.
Zici ca-ti place si dreptul, deci nu e un chin sa ramai pe domeniul asta, din care iesi pe barba ta mai repede decat daca te muti la medicina si iti petreci urmatorii 10 ani din viata tot studiind.

| troleibuz a răspuns:

De unde stii ca iubesti o profesie pe care nu ai practicat-o? Daca o iubesti atat de mult de ce esti la drept?

| sierra1 a răspuns:

"sa dau la medicina anul viitor. Iubesc profesia asta dintotdeauna...Voi ce părere aveți despre acest aspect?"

e decizia ta, baftă!

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru troleibuz):

Ai citit bine întrebarea? Am zis probleme personale.