| DezdemonaM a întrebat:

Buna am o intrebare urgenta si va rog din suflet sa-mi raspundeti cat mai repede ceei care stiu la o problema:

Carla are un covor cu L=10m l=3 m.Pe covor sunt reprezentate 30 de patratele.Stiind ca aria unui patratel este 1% din suprafata camerei, aflati aria camerei.

Multumesc Anticipat! kiss!
Dau Funda pentru un raspuns corect stiind ca rezultatul acestei probleme este : 100 metri patrati.
Scuzati Categoria!

Răspuns Câştigător
| Kotomi a răspuns:

Aria covorului este : Ac=10x3=30m2 => Aria celor 30 de patratele este de 30m2
Aria unui patratel este Ap=30:30=1m2
1%din aria camerei = aria patratel=> 1/100 x Acam = 1 => Acam=100m2
P.S: m2=metrii patrati

| Kotomi a răspuns (pentru Kotomi):

Metri*

| DezdemonaM explică (pentru Kotomi):

Nu pot sa-ti dau funda

| Kotomi a răspuns (pentru DezdemonaM):

De ce? Daca sunt probleme tehnice, nu-i nimic.Ma bucur daca am putut sa te ajut!

| DezdemonaM explică (pentru Kotomi):

De ce nu pot sa iti dau funda nu imi apare nimic...La toti le apare dar tie nu.

| Kotomi a răspuns (pentru DezdemonaM):

Nu stiu.Am incercat sa iti raspund la mesaj, dar spune ca din cauza statutului meu de mebru junior nu pot sa iti trimit mesaje. Lasa-mi un mesaj cu id-ul tau daca doresti sa te ajut, pentru ca in alt mod, nu vad cum. Sper doar sa te pot ajuta.

| DezdemonaM explică (pentru Kotomi):

Ti-am lasat ID-ul meu...

| Kotomi a răspuns (pentru DezdemonaM):

Ti-am dat add.

| DezdemonaM explică (pentru Kotomi):

Ba nu
mai da-mi odata

| Kotomi a răspuns (pentru DezdemonaM):

Ti-am dat de pe 2 id-uri straight face Mai uita-te o data, poate ai scris-o gresit. Daca nu ai scris-o graist presupun ca are calculatorul meu o problema straight face.

| DezdemonaM explică (pentru Kotomi):

Bine ti-o mai scriu odata in mesaj

18 răspunsuri:
| Rony23 a răspuns:

Carla e o tiganca care vinde covoare uzate in parcare la carrefour

| agentul007 a răspuns:

10*3=30 m patrati (are covorul)
rezulta 1 m patrat fiecare patratel (30m:30patratele)
stiind ca 1 patratel (adica 1 m patrat) reprezinta 1 % din suprafata camerei rezulta ca, camera are aria de 1 m patrat * 100= 100 metrii patrati.

| g2012 a răspuns:

Pai aria covorului este de 30m pe care o imparti la 30 de patratele rezulta ca un patratel are aria de 1m! 1 metru reprezinta 1% din camera ceea ce inseamna ca aria camerei este de 100 de metrii! aveai nevoie de explicatie? ti.am dat-o!

| DezdemonaM explică:

Deci pentru ca nu ii pot da lui KOTOMI funda o sa ii dau altcuiva bine? dar nu o dau pe degeaba o sa mai scriu o problema simpla si cel care ma ajuta ia funda bine?

| DezdemonaM explică:

Un covor in forma dreptunghiulara are lungimea egala cu 1, 5 m si latimea egala cu 0, 58 m.Aflati perimetrul si aria covorului covorului.
Raspunsurile sunt :2, 08m si 2, 16m
Dau funda celui care imi raspunde primul!

| rares011098 a răspuns:

Pai faci aria covorului Lxl=10x3=30 imparti la nr de patratele sa vezi care este aria unuia adica 30(aria covorului):30(nr de patratele)=1m patrat(aria unui patratel
1%din aria camerei este un patrat adica 1 m patrat. 100x1=100m patrati
SPER CA TE-AM AJUTAT. FUNDA?

| RaluBebe a răspuns:

Pai ai putea afla aria covorului
si o imparty la cate patrate sunr
si asa afli aria unui patrat

| Pavlic a răspuns:

Aria patratului este: 10*3=30 (m. patrati)
De aici rezulta ca un patrat are 1 m. patrat sau 1 procent.
1*100 patratele = 100 metri patrati