| Antonia1236 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, exista posibilitatea sa iti plateasca compania aeriana cursurile pentru pilotaj ca in schimb sa lucrezi la ei pentru o anumita perioada?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da sunt si asa ceva, dar nu cred ca in RO.Eu am fost undeva,la o scoala genul asta,dar nu ei sponsorizau,ei erau implicati,aveau legaturi cu o banca care aia da banu pentru tine,dar scoala era un fel de garant,desi mai mult teoretic,probabil cei care terminau is gaseau de lucru si isi plateau datoria.

Scoala nu era pentru piloti,era mecanici,ceva electronica si sistemul de rulare.
Nu stiam ca pentru sistemul de rulare se face scoala separat.Dar nu era compania de zbor cea care avea scoala, era o scoala privata in cadru unui aeroport, ceva genul asta.

Sa devii pilot este mult mai complicat, trebuie sa faci scoala multa sa faci facultate, daca vorbim de avioane militare sau de astea comerciale.
Asa sa zbori pe un avion de asta trotineta, de astea dealde 3-4 locuri in avion,da,sunt scoli,dar nu cred ca te sponzorizeaza careva.

In RO nu cred ca sunt scoli de nici unele,unde pui sa te mai si sponsorizeze aia.
Ce companii de zbor sunt in RO? mai nimic important, nu au nici aia ce sunt deja prea mult de lucru la companiile romanesti.

Unde pui ca trebuie apoi sa ai experienta bla bla,greu de tot la piloti de avioane.
Avioanele nu-s camioane laughing la companii de camioane da,gasesti sa faci scoal; a la ei,sa plateasca ei pentru tine, iar tu sa lucri pentru ei un timp stabilit, nu mai dai banii inapoi ce ai facut scoala.
Dar una este un camion, alta un avion de pasageri, ori de marfa.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Companiile aeriene nu sponsorizeaza persoane care vor sa faca pilotaj, dar ii angajeaza doar pe cei foarte buni, care au terminat deja o scoala de pilotaj si au brevet in mana, de pilot.

| Brizbriz a răspuns:

NU CRED, si nu cred ca se intampla asta nicaieri
o companie iti plateste cursurile NUMAI in situatia in care semnezi un contract de imprumut (pe care il dai inapoi daca termini scoala sau nu), sauuuuuu, in momentul in care e o specializare (sunt angajat IT, ma duc sa fac CISCO, si compania imi plateste pentru ca sunt interesati sa am scoala respectiva siii, e clar ca pot sa fac fata)

altfe, trebuie sa privesti din punctul lor de vedere, mai ales la ca pilot, e foarte posibil sa nu termini scoala, din motive obiective (nu te duce mintea ca pilot) moment in care ei au dat banii degaba

| Antonia1236 explică (pentru relian):

Multumesc de clarificare!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa nu mai pui intrebari repetate! Risti sa ai probleme.