| Evelinn123 a întrebat:

Bună am și eu o întrebare lucrez momentan la o firmă în Olanda, contractul e nemțesc dar lucrez în Olanda, de câteva zile nu mă simt bine și nu pot merge la muncă aproximativ o săptămână iar acum am primit mail cum ca am primit avertisment ca nu m-am prezentat la muncă deși i-am anunțat și ca dacă nu mă prezint zilele astea o să îmi rețină tot salariul. Este posibil așa ceva să mi se rețină tot salariul pe bagă de medical?

6 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu stiu pe cine ai anuntat si daca ai anuntat in scris.
Tu trebuia sa stii regulile locului in cazuri ca astea.
Trebuia sa mergi la medicul de familie, sa-ti dea concediu medical, sa duci hartia imediat la munca si apoi acasa sa te tratezi.
Inca nu e tarziu, du hartiile la munca cat mai repede.

| Evelinn123 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Normal in Olanda trebuie doar sa suni la un nr de telefon și te pune ei direct în medical
Am mai rămas așa acasă și nu s-a întâmplat nimic doar ca de data asta am rămas mai mult

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Evelinn123):

Pai da, una e 1-2 zile, alta e 1 sptamana.
Tu trebuie sa cunosti foarte bine regulile lor, pentru ca esti straina acolo. Nu te iarta nimeni.

| Evelinn123 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Pai da le cunosc și mi s-a spus dacă rămâneți mai mult vă contactăm telefonic zilnic să vă vedem starea dar nu m-au contactat deloc de ce nu știu pentru ca e prima oară când rămân mai mult

| ancregele a răspuns:

Problema pe care o descrii ar putea fi cauzată de mai mulți factori, iar cel mai probabil are legătură cu placa video sau alimentarea PC-ului. Iată câțiva pași pe care îi poți încerca pentru a identifica și, eventual, a rezolva problema:

Verifică temperaturile componentei: Dacă ventilatoarele se învârt la viteză maximă, ar putea fi o problemă de supraîncălzire. Folosește un software de monitorizare, precum HWMonitor sau MSI Afterburner, pentru a verifica temperaturile procesorului (CPU) și ale plăcii video (GPU). Dacă acestea sunt prea ridicate, s-ar putea să fie nevoie să cureți de praf componentele sau să îmbunătățești sistemul de răcire.

Actualizează driverele plăcii video: Problemele de afișare și black screen-ul pot fi cauzate de drivere învechite sau corupte. Asigură-te că ai instalate cele mai recente drivere pentru placa ta video de pe site-ul oficial al producătorului (NVIDIA, AMD sau Intel).

Verifică conexiunile hardware: O problemă comună poate fi cauzată de conexiunile slăbite. Verifică dacă placa video este bine fixată în slotul PCIe și că toate cablurile sunt conectate corect (inclusiv cablurile de alimentare ale plăcii video).

Testează sursa de alimentare (PSU): Dacă sursa de alimentare nu furnizează suficientă energie sau este defectă, aceasta ar putea duce la comportamente neobișnuite ale sistemului, inclusiv black screen-uri. Dacă ai o sursă de rezervă sau poți împrumuta una, încearcă să vezi dacă problema persistă.

Testează memoria RAM: Problemele de RAM pot provoca, de asemenea, astfel de erori. Încearcă să scoți și să pui la loc modulele de RAM sau să testezi fiecare modul separat.

Verifică integritatea fișierelor jocului: Uneori, fișierele jocului pot fi corupte, ceea ce cauzează crash-uri. În Rocket League (pe Steam sau altă platformă), există opțiunea de a verifica integritatea fișierelor jocului.

Dacă aceste soluții nu rezolvă problema, ar putea fi necesar să consulți un specialist, dar dacă ești confortabil cu troubleshooting-ul hardware, poți continua cu alte teste mai avansate.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai fost la spital? Ti-ai luat scutire medicala?
Cum dovedesti ca esti bolnav?