| MadRaven a întrebat:

Buna,
Anul acesta termin clasa a VIII-a si trebuie sa decid la ce liceul sa dau.
O parte din mine, inca din clasa a VI-a, vrea la medicina desi e "varza" la fizica, pentru ca simte ca asta e scopul ei in viata: sa ajunga medic si sa ajute oamenii.
Cealalta parte din mine e constienta ca limbile sunt punctul ei forte si ar vrea la Liceul Pedagogic si apoi la Litere.
Probleme e ca nu ma pot decide ce vreau sa fac in viata. Ceva sfaturi?
Multumesc.

7 răspunsuri:
| BBJHHRUGs a răspuns:

In asemenea circumstante nu trebuie sa fii in dilema, gandeste bine la viitorul tau, ce vrei sa faci, ce vrei sa ajungi, unde vrei sa ajungi sau sa obtii cariera?

| antimulte a răspuns:

Alege ce iti place sa faci, daca o faci cu drag o sa reusesti.
Si nu e fizica materia de baza, poate la biologie/anatomie sau chimie te descurci mai bine.

| MadRaven explică (pentru BBJHHRUGs):

Pai asta e problema.
Cand ma gandesc la ce vreau sa fac, jumatate din mine vrea medicina, jumatate litere.
Si nu pot sa-mi dau seama pe care sa merg.
Mersi de raspuns happy

| DEBrown a răspuns:

Gandeste-te si la faptul ca medicina iti asigura un loc de munca, in Romania sau eventual daca vei merge in Europa de Vest sau de Nord sa lucrezi, poti castiga un salariu colosal, iar literele te pot trimite foarte usor in randul somerilor. happy

| OnuOnulică a răspuns:

Stai linistita fata ca daca faci un liceu/facultate tot nu o sa ajungi ce iti propui laughing de exemplu cunosc pe cineva care are facultate in medicina si lucreza cu ziua din cauza ca nu il primeste.

| MadRaven explică (pentru DEBrown):

1. Litere te pot trimite şi la a fi un profesor universitar, aşa, ca fapt divers.
2. Problema mea nu e neapărat salariul, ci că nu mă pot decide. Eu vreau să fac ceva din pasiune, nu din nevoia banilor.

| NoOneKnow a răspuns:

Eu as zice sa faci literele, deoarece ai meseria de traducator e foarte cautata de firme.