| Florentina9210 a întrebat:

Bună! As avea și eu nevoie de un sfat in legătură cu problema in care mă aflu.
Eu sunt la postliceală sanitară ultimul an, specialitatea BFK. Și mă bate gândul să renunț, deoarece nu mi se potrivește acest post si nu cred că aș putea face față, din cauza unor probleme de sănătate. Adevărul, este că de la început, de când m-am înscris, nimic nu a mers cum trebuie. Nu am reușit să fac o ora de practica, mereu intervenea cate ceva. Când puteam eu sa ma duc, mă anunțau că nu se poate, când nu puteam, mă chemau.
Chiar și directoarea, m-a tratat mai mult cu indiferența și superficialitate. Cred că acestea au fost niste semne că ceea ce vreau eu sa fac, nu e pentru mine. Îmi place să ajut lumea și tocmai de aceea am ales această meserie. Am vrut să fiu mai aproape de casa și să nu fac naveta cum ar fi fost dacă m-aș fi dus la o facultate, deși, după absolvirea liceului, îmi alesesem Literele. Aici sunt taxe foarte mari, undeva la 3300 lei pe an și cum v-am zis. Organizare proasta și ospitalitate zero. Daca le spui ceva ce nu îți convine, îți spun gen... Așa vrei tu să îți rezolvi problema? Cu amenințări. și nici nu am fost genul sa sar cu banii plus cadouri cum au făcut și celelalte colege. Mie îmi place să rezolv totul în mod corect si in niciun caz sa pup in fund pe cineva că sa îmi fie bine.
Cam ce joburi îmi recomandați part time, adică fara carte de muncă și m-ar interesa ceva cursuri de programator in IT. Asta mi-a plăcut de la început, dar am considerat că ar fi o meserie nu prea de viitor și am vrut sa am și eu studii că sa nu aud că râde lumea de mine sau îmi dezamăgesc părinții. Dar, facănd asta, mi-am dat seama că am pierdut, ne alegând ce îmi place. M-am gândit mai mult la ce vor spune ceilalți decât la ceea ce as fi vrut eu cu adevărat. Îmi place să lucrez pe computer și stăpânesc foarte bine lb engleză.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Programator cam greu sa intri in piine de la inceput, insa pe partea de testare o poti luadin loc repejor. Nu mai exista carte de munca, si poti declara bine-mersi toti banii cistigati fara sa fii angajat/a. Esti cumva in Bucuresti/Timisoara/Iasi/Cluj? As putea sate ajut cu ceva ponturi online si offline.Inclusiv pe partea de content editing poti face treaba. Banuiesc ca nu stai ireprosabil si cu germana, ca as fi avut eu job pentru tine din secunda doi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce vrei job part time daca ai de gînd sa renunti la facultate? Oricum programator IT fara facultate nu stiu daca gasesti si part time, orienteaza te spre altceva unde nu este nevoie de facultate, ai deja liceul cauta ti pe la firme care angajeaza secretare daca spui ca sti bine engleza si acolo poate te va accepta fara facultate dar nu vei avea program part time ci program normal 8 ore

| Florentina9210 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt din Buzău. Germana, nu știu chiar deloc. Desi am călătorit acolo, foloseam for lb engleză.

| Florentina9210 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt la postliceală, nu la facultate. Și mă pot angaja că secretara, doar cu liceul?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Florentina9210):

Da poti dar trebuie sa arati foarte bine ei cauta fete cu aspect fizic placut, si poti gasi job de secretară pe olx, firmele pun anunturi pe olx pentru angjare. Succes

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Florentina9210):

A, ok. Internet rapid sigur ai. Secretara doar cu liceul, bineinteles! Daca zici ca esti ok cu engleza, discutam in privat. P.S. Pentru eventualii comentatori - nu uai, nu e vorba de videochat!