| Kidoky a întrebat:

Bună, aș dori niste exemple de ce să spui la un interviu de angajare ca și casier și la lucrător la KCF. Sincere am citit mai multe articole despre ce să spui la un interviu, dar cu cât citesc mai mult cu atât mai inceață. Și sincer mi se pare niște figuri cerințele lor pe cât aș fi platit, mie mi-ar veni să le răspund, la întrebarea de ce vrei să te angajez, ca să nu devin boschetar, în fine. Cine dorește să-mi zică?

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa iti spuna ce anume? De ce vrei sa te angajezi? Pnetru ca vrei sa ciastigi bani, pentru ca vrei sa traiesti tu, muncind, sa traiesti din banii tai.
Nu stiu cine poate intreba asemenea aberatii laughing dar daca aia atit de ingramaditi sunt, fale pe plac.Raspunde si tu la ce te intreaba frumos, sincer, bine nu sa le spui ca au inrebari stupide laughing le dai un raspuns de asta ce vor sa auda ei.

Nu citit pe nicaweri, nu baga nimic din ce spun altii, pur si simplu raspunzi normal.

Daca au cerinte, ca le raspunzi sincer, ca le raspunzi cu povesti, te pot angaja sau nu, fctie de cerintele ce le cauta ei.

Raspunsul ala cu boschtarii nu-i bun, chiar de nu ai munci tot nu ajungo boschetar.
Boscehtar ajung oamenii care doar asta isi doresc, indiferent ce posibilitati au, ei viata aia o vor.

Daca le spui asta, or sa spuna ca esti cam tantalau laughing gindesti slab. Pina la urma nu te obliga nimeni sa mergi acolo pentru banii aia, asa ca nici gandul asta nu-i unu bun, sau bine vazut.
Vai pentru banii aia au cerinte nu stiu de care.Fiecare angajeaza ce vor, platesc cit pot, nu te forteaza nimeni sa mergi sa lucri acolo.

Vezi din acele intrebari, ei isi dau seama si ce fel de persoana esti, cit de serios, cum gindesti etc, sa stie cu cine se incurca, ce sa te puna sa faci etc.

| Kidoky explică (pentru relian):

Plătesc cât pot? plătesc cu ce le cade printre degete, du i de aici. Ce am zis acolo a fost la mișto, dar na...
Și există și oamenii care ajung în situația aia de oameni ai străzii pentru că de ce nu, dar ies la un moment dat sau na depinde. Oricum prea multe întrebări și pretenții...

| Violleta2022 a răspuns:

La un interviu raspunzi la ce te intreaba angajatorul, fara a vorbi neintrebat!

Nu ai de ce sa intrebi de salariu, odata ce este avertizat in anuntul de oferta a muncii si nici de ce sa-i intrebi daca au figuri sau nu, ca din start te pica.
Daca nu-ti convine salariul din oferta lor, atunci nu ai ce cauta la interviu la ei!

la intrebarea, de ce vrei sa te angajezi la ei, trebuie sa le spui adevarul: ca vrei o schimbare de profesie, ca iti place munca in domeniul ala samd.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kidoky):

Sunt angajator si daca imi vii cu asemenea intrebari, din start esti picat.
Oferta de munca este clara si nu se comenteaza, ca de nu-ti convine, nu ai ce cauta la firma aceea.
Pretentiil le ai tu, nu angajatorul, ca el face o oferat de munca la care tu posibil nu ai experinta, nu ai cunsotinte si el va trebuiis a te invete tot in acel domeni, deci bunul simt si arignata nu au ce cauta cu tine la interviu!
Acolo raspunzi cand esti intrebat si la uirma intrebi ce se face la acl job, daca primesti full training, daca ai posibilitatea sa cresti in valoare si sa urci in ierarhie samd.

| relian a răspuns (pentru Kidoky):

Man, stiu ca chestiile astea is aiurea sau degeaba, dar daca aia asa au reguli, taci si faci ce spun, asta daca vrei sa lucri acolo.
Daca nu iti convine nu te duci, cam asta ar fi politica.Sa nu crezi ca oamenii in general muncesc din placre, sau le place munca ce o presteaza.
Dar cum trebuie sa supravietuim, facem ce gasim, ce putem si asa mai departe.
De plata daca deja stii cit platesc aia, daca ei au afisat chestia asta, atunci nu vad de ce sa comenteze careva.
Stii ce bani se ia, daca accepti te duci, daca nu cauti altceva.Ce le cade printre degete, nu aia fac bani multi, aia is simpli angajati ca si tine daca o sa mergi acolo.
Patronu de la KFC e pe aici prin Kentucky sau pe unde o fi, nici nu stiu exact daca e familie sau is mai multi proprietari.Is mai multi, cel putin erau 2 peersoane cand au format restaurantul asta, zice ca e al 2 lea dupa McDonlads ca marime ca raspindire in lume.

Deci nu aia care te angjeaza is patroni, aia is angajati, se da bani dupa fiecare pozitie.
Mincarea e cit de cit ieftina, cel putin aici, nu te gindi ca face aia miliarde, au cheltuieli destul de mari, au angajatii la balamuc, nu faci banet sa fii ca Bill Gates sau mai stiu eu care din restaurante.

Bgate acolo, unde vrei sa mergi in ce oras? Sa stiu cand vin acasa sa te caut laughing, imi place sa maninci la KFC in RO aici, e jale, nu mamninc mai niciodata, e mincare f multa si asa iti baga o gaina sub nas pirpolita laughing vorba vine,. prajita, dar asa carne bruta, daca inteklegi ce zic.
E bun pentru care maninca mult. Bine si in RO maninc de la ei doar a ripile alea picante, doar alea imi plac, si cartofi, aia e tot.
Dar is f bune acolo in RO mai micute, mai slim, nu ditai copanele ces pe aici laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Raspunzi natural si politicos la intrebari ca nu e vreun job ultracalificat unde sa te intrebe chestii de specialitate.

| Kidoky explică (pentru Violleta2022):

Nu am cerut părerea la angajatori voi sunteți cățeii la patroni.

| Kidoky explică (pentru suntserios):

Depinde... Întrebare " de ai ales compania noastră" adevărul este că nu am ales numai compania lor și în 10 -20 sau mai multe, dar nu eu trebuie să bag vrăjeală că știu istoria companiei...

| Kidoky explică (pentru suntserios):

Hmm, natural nu cred, dar politicos da.

| Kidoky explică (pentru relian):

Da, știu că și ăia sunt tot angajați etc. Sunt în Timișoara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Popeyes au aripioare bune.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred, am mincat si de la aia, nu se compara cu KFC din Ro.Am mincat cam la toate restaurantele, stiu cam ce au asa bun fiecare si maninc doar alea cand e sa merg la un restaurant anume.

Daca merg la McDonalds de exemplu, maninc dpar peste. sau Chicken sandwisch de ala hot, spice,.
La Taco Bell maninc Mexican Pizza, Crunchy tacos, sau Quesadilla
si tot asa, la fiecare maninc ceva ce mi-a placut mie.
Alrt exemplu la Chick-fil-A maninc doar Chick-n-Strips cu sos de ala albu, sau mai rar Spicy Chicken Sandwich.

Asa am la fieare restaurant cate ceva ce imi place, nu imi plac toate.Asa de citiva ani mai maninc si la Potbelly, wow, ce chestii bune au aia, plus supa aia chili e beton, nu fac romanii nici in mii de anii asa ceva laughing