| Cretugf27 a întrebat:

Buna,as dori sa ma ajutati si pe mine cu o situatie si mai multe intrebari.
Acum o saptamana am aplicat pentru un job de pe un site, pentru 2 locuri de munca pentru mine si sotia mea,gradinar respectiv babbysitter la o familie din canada care selectau din Romania oameni cat mai potriviti pentru ei,am primit mail ca suntem angajati,maine urmeaza sa le trimitem actele pentru a intocmi invitatia si restul actelor ce ne trebuiesc pentru e emigra,ne-au dat numele lor a copiilor cat si adresa unde locuiesc(unde ar trebui sa muncim noi) au zis ca se ocupa ei de tot, inclusiv biletele de avion, acum eu am 1000 de intrebari,daca e teapa si vor sa scoata bani pe actele noastre, e prea perfect se ocupa ei de tot ce tine acte bani, daca e posibil sa ajungem acolo si ne folosesc la alte chestii ilegale? Cei care au fost sau ati auzit raspunde`ti`mi si mie va rog sunt derutat e prea frumos sa fie adevarat?! Ms

7 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Pot fi oameni cinstiţi sau nu.
Daţi căutare pe net cu numele/adresa/telefonul lor şi vedeţi ce apar, rele sau bune.
Puteţi ajunge sclavi, vă opresc actele 'să nu fugiţi' şi munciţi sau ajungeţi donatori de organe. Faceţi copii după actele voastre, legalizate, nu le spuneţi lor-în caz de vă iau actele să aveţi cu ce vă legitima.Asiguraţi-vă că mai ştie cineva de încredere unde plecaţi şi să vă caute dacă nu daţi semn de viaţă.
Încercaţi, poate e de bine.

| Alexandru2204 a răspuns:

Salut, nu pot sa-ti spun daca e adevarat sau nu, tot ce pot sa-ti spun e ca am avut si eu o aventura de acest gen. Mi-am gasit la fel tot pe internet o firma de curier, care presupunea sa ma trimita in Tenerife, si sa fac curier acolo, cu un volkswagen caddy. Toate bune si frumoase, la fel a fost si la mine, cazare la hotel + 1700e / luna + bilet de avion dus. Am ajuns acolo si noroc ca aveam bani, ca altfel nu stiu cum ajungeam inapoi acasa. Cand am ajuns inapoi in Romania n-am mai dat de nimeni de la aceea "firma". Asta e doar o "aventura" de-a mea. Nu pot sa-ti zic ca e sau nu adevarat, ce ai scris tu mai sus. Dar ai grija sunt multi care falsica acte si sparg conturi cu identitatea altcuiva... Ai grija ce acte iti cer, intereseaza-te inainte ce si cum ar trebui sa procedezi m-ai concret. Ma indoiesc ca o sa gasesti raspunsul pe internet. Poate situatia ta e una fericita, si chiar e "true"... Chiar nu stiu ce sa zic. happy

| mixxjim a răspuns:

Foarte bine ca-ti pui intrebari, din pacate nu toata lumea face asta. As zice sa incerci sa dai un e-mail in Canada la o sectie de politie din zona in care locuiesc (cauti pe internet) si sa le explici care-i situatia si sa-i rogi sa-ti spuna ei daca exista adresa respectiva si daca sunt inregistrate persoanele cu numele de cutare si cutare la adresa respectiva. Eventual suna la noi la Ambasada Canadei in Romania si intreaba-i cum sa procedezi, cum se poate face o verificare. Lor le dai un email si le spui c-ai solicitat la autoritati confirmarea adresei si identitatii lor si le transmiti actele imediat ce ai raspunsul autoritatilor si vezi si cum reactioneaza ei, ce parere au. Daca dispar sau insista prea tare e ceva dubios, si ai si raspunsul, ca elementul-surpriza e determinant, hai repede acum, da tot, sa nu ai timp sa gandesti ce faci. Si raspunsurile celor dinaintea mea sunt foarte bune, lasati pe aici datele unde plecati si sa aveti cu voi copii dupa documente, fara sa stie nimeni, dar si niste banuti, macar sa aveti cu ce ajunge la o ambasada sau ceva in caz de nevoie. Succes!

| diaac a răspuns:

In primul rand, cand spui ca le trimiteti actele, sper ca te referi la copii.
Iti sugerez sa cauti date despre ei - eventual da pe google numele lor scam. Daca e pacaleala, probabil ca nu sunteti voi primii. Daca ai motive serioase sa crezi ca ar fi o problema si ai nevoie sa te linistesti, exista site-uri pe internet unde poti face un background check (verifici daca persoana respectiva are cazier). Este posibil sa fie cinstiti, la fel de posibil sa profite de voi. Puneti toate intrebarile la care va puteti gandi ca sa va dati seama daca este treaba serioasa. Mult succes!

| Cretugf27 explică (pentru diaac):

Multumesc tuturor, am sa iau in calcul tot si am sa ma decid, mersi inca o data pentru raspunsuri!

| Cretugf27 explică (pentru Cretugf27):

Am asteptat si din cate se vede aveam dreptate cu dubiile mele,am scris la ambasada si mi s-a spus ca sunt nereguli sau coincidente si ca mai multe persoane au dat datele respective,atunci am facut altceva,am facut o adresa de mail si am trimis mail pentru angajare,ce sa vezi, doamna aceea impreuna cu sotul ei acum locuiau la alta adresa in alt oras, bastarzi, daca mai citeste cineva care au aplicat la jobul pentru canada la doamna Christine Morgan sa stiti ca e teapa si ca cine stie la ce munca va duce, profita de naivitatea oamenilor si de speranta de a avea o viata mai buna! Multumesc tuturor si o zi buna!

| aLeX_6149 a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa iti spun foarte exact, dar sa scoata bani pe numele voastre nu se poate fara o samnatura si fara sa aveti un contract foarte bine stabilit ii cam greu ca sa mergi intr-un stat strain si sa poti scoate banii dintr-o banca. asta este parerea mea. Si da poate fii adevarat acuma ai drept de munca iti poate fi mult mai usor si tie si angajatorului tau daca tu esti intro tara straina apri in evidenta lor daca ai contract facut. mai ales daca ei iti fac contractu si til trimit sa il semnezi. bine teasi sfatui sa semnezi doar duap ce esti 100% convins ca sti ce semnezii.