| MicutaEaaa a întrebat:

As dori sa urmez Scoala de Politie de la Campina. Dupa terminarea, o sa devin agent...Pentru a avansa la ofiter, ce trebuie sa fac? Ma batea gandul sa dau la Academie ca sa ies ofiter direct, doar ca nu stiu daca pot sa mai concurez la examenul de admitere din moment ce am mai facut o facultate la stat. Mai e si problema varstei, am 27 ani si nu stiu cum o sa rezist 3 ani fara salariu propriu. Va rog, as dori sa imi raspunda persoane care chiar sunt in cunostinta de cauza, nu cei care cauta pe google un raspuns. Multumesc!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi ca varsta maxima pentru a urma o scoala MAI este de 27 de ani, daca ai depasit-o nu mai poti candida.
In schimb, daca indeplinesti conditiile, te poti incadra direct, din sursa externa.

| Doja a răspuns:

Fa-ti un test de inteligenta

http://test.mensa.no

daca ai sub 100 nu te baga la politie.

| MicutaEaaa explică (pentru Ioandelasal):

Limita de 27 ani este pentru militari, adica Facultatea de Jandarmi si Pompieri. Pentru Politie s-a scos limita de varsta. Va rog, vorbiti in cunostinta de cauza...

| MicutaEaaa explică (pentru Doja):

Pe bune? Ce intreb eu si ce imi raspunzi tu...Eu zic ca testul de inteligenta trebuie sa-l faca altcineva!

| MicutaEaaa explică (pentru Ioandelasal):

Iar in ceea ce priveste incadrarea directa, chiar nu sunt de acord, prin urmare nu as face asa ceva. Stiu cate implica terminarea Academiei de Politie si mi se pare aberanta aceasta solutie pe care au gasit-o, adica de a incadra din sursa externa.

| Doja a răspuns (pentru MicutaEaaa):

Testul de inteligenta este foarte important, deoarece daca nu te descurci in viata reala si vrei o slujba la stat. mai ales una care presupune accesul la armament, inseamna ca poti ajunge pericol public.

Limita superioara de criminalitate si violenta este 90 IQ. Eu zic sa-l faci ca sa stii la ce te predispui.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MicutaEaaa):

Asa crezi tu.
Conform Anexei nr.2 din Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1) Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
  a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;"

| MicutaEaaa explică (pentru Ioandelasal):

"Ordinul MAI nr.177/2016"
La ultima verificare, suntem in anul 2018. Verifica si Ordinul 144/2017 al MAI si asculta cu atentie: https://www.youtube.com/watch?v=GESK_WX7j7w
Crede-ma ca sunt informata suficient din punctul asta de vedere. Limita superioara de varsta pentru Politie! a fost eliminata!

| MicutaEaaa explică (pentru Doja):

Multumesc de sfat! Totusi, nu stiu de unde ai dedus ca nu ma descurc in viata reala. Faptul ca vreau o cariera in Politie la varsta asta, nu te poate face sa crezi ca nu m-am descurcat in viata. Ce crezi? Am terminat Academia de Politie, dar la Facultatea de Arhivistica. Posturile la stat pentru Arhivele Nationale ce apartin MAI, sunt blocate. Astept de 5 ani sa se deblocheze. La firme private nu prea ai viitor si nici salariu multumitor. Inca ceva...ca arhivist nu ai acces la armament, dar poti avea acces la informatii pretioase. Am trecut cateva teste si examene pentru a ajunge arhivist, consider sa testul IQ, in cazul meu, este inutil. Promit sa stiu la ce "ma predispun", sau mai corect spus, la ce "predispun" societatea.
Eu am pus o intrebare pentru care am cerut un raspuns concret, la subiect. Poate in felul tau, ai dorit sa ajuti. Iti doresc viata linistita, cu mai putine rautati. Orice raspuns mi-ai da, eu ma opresc aici cu discutia. Si asa am intrat in detalii destul. O zi buna!

| Doja a răspuns (pentru MicutaEaaa):

Din intrebarea ta nu reiese ce ai scris aici. Reiesea altceva, si sunt mai multi pe-aici care vor cariera in politie pentru ca e loc "caldut" sau ca suna bine. E motivul pentru care am sugerat testul de IQ.

Ma bucur ca ai ales arhivistica initial, e un lucru f inteligent/folositor de care avem nevoie acum probabil mai mult ca oricand. Sper sa ti se imbunatateasca situatia cat mai repede.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MicutaEaaa):

Si ce daca? Este adevarat ca Ordinul 177/2016 a fost modificat prin Ordinul 144/2017, dar varsta pentru admitere n-a fost schimbata. Prevederea citata de mine este valabila si astazi.

| MicutaEaaa explică (pentru Ioandelasal):

Pe acest site, Runk 1 se acorda pentru numarul de raspunsuri pe care le da un utilizator? E inutil sa te fac sa intelegi, dar poate vad si altii raspunsurile tale si le vor lua de bune.
"l) să aibă vârsta de până la 27 de ani împliniţi în anul participării la concurs, pentru candidaţii pe locurile destinate formării iniţiale a personalului militar şi pe locurile MAI la instituţiile de învăţământ ale Ministerului Apărării Naţionale și de până la 23 de ani împliniţi în cursul anului pentru candidaţii la Academia Națională de Informaţii „Mihai Viteazul"
DOAR pentru militari e varsta maxima 27 ani! Politia nu intra la aceasta categorie. Incearca sa urmaresti ce spune Dl. Inspector in interviul trimis de mine mai sus. Informatiile mele nu sunt exclusiv de pe internet, am vorbit la Resurse Umane si cu studenti ai Academiei.
Verifica si aceasta sursa pentru Scoala de Agenti Campina: http://www.scoalapolitie.ro/upload/blog/Anunt_examen_admitere.pdf
O sa inchei aici si discutia cu tine! Daca vrei sa ajuti, pe viitor, incearca sa informezi din surse sigure, verificate. In goana noastra dupa glorie, calcam peste cadavre. Poate e trasa de par comparatia asta cu discutia noastra, dar se potriveste vietii. Avem pretentia de la cei ce conduc tara sa fie corecti...Schimbarea vine de la noi si prin noi! O zi buna!

| alinaa98ioana a răspuns:

Buna, si eu aceiasi nedumerire... Am urmat o facultate la buget, dar nu am terminat... pentru a ma inscrie la scoala de politie sau in armata, trebuie sa platesc anii de studiu pe care i-am urmat?