| TEQUILAMONSTER90 a întrebat:

Aș dori și eu să știu cum este Facultatea de Jurnalism. Am înțeles că toți studenții din respectiva facultate, nu se suportă între ei, aceștia fiind într-o competiție continuă. Ba chiar, de foarte multe ori mi s-a zis să mă gândesc de două ori dacă vreau să dau la această facultate. Sincer, simt că am foarte multă ambiție în mine și simt că aș putea depăși orice obstacol ce îmi este pus în cale. Însă, tot am câteva dubii. Aș vrea să știu cât de grea este facultatea, dacă îți poți găsi ușor un loc de muncă după aceasta, salariul, etc.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Am doar cateva detalii. Am avut o colega care a dat la Jurnalism in Bucuresti. Ea nu a fost multumita de profi si de examene, dar se intelegea foarte bine cu colegii. Multi profi iti dau de citit cu carul si nu explica bine ori nu explica deloc. A, da, unii profi nu vin la curs fiindca sunt plecati "cu treburi"(conferinte, interviuri etc.)
Jurnalistii se cauta, acum depinde cat de bun esti. De exemplu, la facultate te pun sa faci ca proiect: inregistrare cu tine citind niste stiri, ai ca teme chestii de dictie, realizarea unei stiri. In mare parte ai un program lejer, faci proiecte in echipa.
Nu renunta, mai ales daca ai vocatie. Daca e asa, peste tot se lupta pentru un loc de munca si oriunde gasesti invidiosi. Un lucru e clar: nu e ca la liceu. La facultate, cursurile si seminariile se desfasoara in liniste. Pauzele sunt de 10 minute sau de 2 ore, chiar mai mari. Iti spun sa nu renunti la visul tau doar pentru ca ar fi acolo niste colegi nesuferiti. Si nu ai de unde sa stii ce oameni sunt. La facultate vin persoane din toate partile tarii. Din ce am inteles nu e grea, chiar e frumoasa, mai ales daca esti sociabil din fire. Cauta niste pareri pe google de la cei care au terminat acolo facultatea sau intreaba chiar un student de acolo (intrebi random pe un grup de Facebook cine e student si poate se ofera cineva sa iti raspunda).

5 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Jurnalism? Competitie si dificultate? Ceva nu e bine laughing

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru Yurisa):

Ai fost la această facultate?

| Yurisa a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Nu trebuie sa fiu ca sa stiu cum sta treaba pe acolo

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru Yurisa):

Ba cam trebuierolling on the floor)

| Yurisa a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Lasa ca o sa imi zici tu