| Nala06 a întrebat:

Buna, as vrea sa dau vara viitoare admitere la teatru. Am văzut orarul si la actorie de anul acesta si mi se pare ca sunt cam multe ore, dar nu stiu exact cum e cu ele. Stiu persoane care au spus că nu trebuie sa te prezinți neaparat la toate orele. Orele se tin de luni pana sambata si in majoritatea zilelor sunt de la 9 la 21. Eu as vrea sa si lucrez in timpul facultății dar acest orar nu prea imi da voie. As vrea sa stiu daca chiar se preda toată ziua si daca e obligatoriu să mă prezint la toate orele, sau macar daca e posibilitatea sa fac facultatea aceasta fara frecventa. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e obligatoriu sa te prezinti la toate, unele sunt optionale si sunt trecute ca atare in orar.Dar daca vrei sa excelezi ar cam trebui sa fii mereu prezent.

Eu cred ca ai interpretat gresit orarul, mai ales ca acesta nu arata ca pentru clasele mici sau liceu.Cel mai probabil vor fi grupe de oameni in diferite intervale orare, in functie de saptamani (pare/impare). Poti atasa un link cu orarul? E imposibil sa fii nevoie sa stai acolo de la 9 la 21 zilnic, sase zile din saptamana.

Despre ce facultate e vorba? Cauta pe internet si vezi daca exista pe Facebook grup cu studenti.Anual se tine ziua portilor deschise atat pentru licee cat si pentru facultati.Te duci acolo la cortul destinat si ii intrebi pe studenti orice vrei (ei sunt alesi sau se duc voluntari, atat boboci cat si din anii mai mari, ca sa-i ajute pe cei care vor sa aplice) si te vor lamuri.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca incepi prin sunt prea multe ore...atunci ia-ti gandul, ca nu vei realiza nimic in viata cu atitudinea asta.
Si nu, facultatea de teatru si film nu se poate face la fara frecventa, nici nu exista asa ceva, dimpotriva, trebuie sa mergi al fiecare ora de curs si chiar sa stai peste progam, ca sa inveti si sa repeti la nesfarsit ceea ce ai de memorat, de pregatit, ca sa evolezi ajungand actor.

Daca vrei sa lucrezi apai ia-ti d munca si uita defacultatea de actorie, ca nu-i pentru oricine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal logic ca trebuie sa te prezinti la toate cursurile cum ai vrea sa devii actor de teatru? Trebuie sa inveti mult si sa practici ca sa devii cel mai bun, altfel daca vi la curs cand vrei tu mai bine nu te inscrie la facultate care sti din start ca nu o sa o faci, 5 ani de facultate sunt grei, nu mai ai timp nici fizic nu vei mai putea după orele de facultate sa si lucrezi, esti fata sau baiat ce varsta ai?

| Wr3nch a răspuns:

Ai putea incepe prin a zice numele facultei, ca nu avem de unde ghici care e, si cum e organizata.

| Nala06 explică (pentru dullcat):

Multumesc mult pentru raspuns. Acesta este link ul https://arteiasiro-my.sharepoint.com/......drive.aspx
Facultatea este la Universitatea de arte George Enescu, Iasi.

| Nala06 explică (pentru dullcat):

Multumesc mult pentru raspuns. Acesta este link ul https://arteiasiro-my.sharepoint.com/......drive.aspx
Facultatea este la Universitatea de arte George Enescu, Iasi.

| dullcat a răspuns (pentru Nala06):

Cu placere.Multumesc pentru funda.

Nu merge linkul, dar am gasit pe site-ul lor.Scrie acolo in partea de sus foarte clar : grupa 1, 2, 3, saptamana para(adica saptamana nr. 2, respectiv 4 dintr-o luna) si impara(1, 3). Casutele goale sunt intervale orare de 2 ore in care ai liber.Iar ora cea mai tarzie pentru a sta la facultate apare 20, nu 21.In fine, te vei lamuri tu si vei invata in primul an cum sa citesti orarul.Ai grija sa iti faci prieteni si/sau cunostinte ca sa intrebi ce si cum, sa nu pierzi cursurile din cauza ca ai citit/inteles gresit.Mie mi s-a intamplat asa la inceput.laughing Si marcheaza pe calendar care sunt saptamanile pare/impare, altfel te vei incurca.

| Nala06 explică (pentru dullcat):

Orarul acela cu pătrățele e pentru facultatea de design, pentru actorie nu apare asa, spre ca si o lista fara sa mentioneze ceva de grupe, poate nu am inteles eu, dar nu am gasit acel orar de care mi ati spus