| deeapp a întrebat:

As vrea sa merg ma ma fac astronauta sau sa studiez spatiul cosmic (cand o sa fiu mare big grin) Nu stiti la ce facultate trebuie sa merg si ce examene de admitere se dau? Orce informatie cu privire la asta este binevenita. Dau funda si vot. Multumesc

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Din pacate, cel putin deocamdata, facultate de astronauti nu exista happy uite aici mai multe articole despre astronauti, primul fiind chiar despre meseria de astronaut, unde poti vedea exact cam ce inseamna aceasta meserie. succes! happy

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Astronauții sînt de diferite profesiuni. Nu există facultăți pentru această calitate.
Dar, cei 2 -5 membri ai unei misiuni sînt aleși din poate 100 - 200. 000 de candidați și, în primul rînd, aceștia trebuie să treacă cele mai dure teste privind starea sănătății lor.
Și apoi, cîte misiuni astronautice organizează România?
Oameni buni, oare nu sînteți întregi la minte?
Actori ( actrițe) și astronauți sînt foarte desele profesiuni pe care le preferă adolescenții din România.
Nu vă dați seama că sînt doar niște miraje?
Nu mai sînt și alte meserii? Șofer, frizer, mecanic auto, bucătar, tîmplar, brutar, bucătar, instalator, electrician? Pe astea cine le va mai face dacă nimeni nu se gîndește și la acestea?

| deeapp explică (pentru corolav):

Dar tu ce esti?

| corolav a răspuns (pentru deeapp):

Ce contează?
În orice caz mă consider un om cu capul pe umeri și cu picioarele pe pămînt.
Și după vreo 40 de ani de muncă acum sînt un „fericit " pensionar din România.