| Andreea132003 a întrebat:

Buna, ce avantaje și ce dezavantaje sunt pentru o fata la liceul militar? E mai bine și mai frumos sa te duci la un liceu militar sau la un liceu normal? Sunt foarte nelămurită ce sa fac, sa încerc spre liceul militar sau sa ma duc la un liceu obișnuit...

16 răspunsuri:
| Malldova2 a răspuns:

Mai bine liceu normal la cel militar nu se invata cum trebuie ai mai multe posibilitati la cel normal multi plwaca la cel militar pentru ca este mai usor cam poti sa copii in fata prpfului si nu spune nimic asa nu se invata asa ca normal

| Sn4k3 a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa faci dupa laughing

| confiturix a răspuns:

De frumos, nu are de ce sa nu fie frumos, doar sa inveti si sa iti dezvolti o latura a ta pe care stii ca vrei sa o dezvolti in timpul liceului. Daca intr-adevar la liceul militar nu se cer asa de mult, e grozav: ai timp liber - pentru hobiuri si pentru ce te intereseaza - poti sa inveti mai bine la materiile care te intereseaza in mod special (singura cu cartea si articole de pe internet, sau poti sa ii arati profesorul ca ai interesul de a invata fff bine). E norml sa excelezi la cateva materii si pe celelalte sa le prinzi din mers.
In opinia mea, daca la un anumit liceu "nu se invata", asta nu inseamna ca tu nu poti invata. Ceea ce conteaza este colectivul pe care il vei gasi in liceu, fiindca iti vei petrece o maaaare parte a timpului cu oameni care te vor influenta inevitabil.
Eu personal am randament numai cand invat mai mult singura. Socotesc ca anturajul meu e crucial pentru ca e o parte din viata mea. Am ales liceul de arte plastice, despre care se spune ca nu e un liceu la care se invata bine, dar imi voi dezvolta talentele, atunci cu siguranta voi ajunge sa lucrez undeva ok; nu ca si alti terminati psihic cu invatatul.
In general daca la liceul militar merg cei care vor sa primeasca mai usor, ar trebui sa te astepti la niste colegi... care nu se straduiesc. Tu vezi cat de potrivit e liceul militar pentru tine. Sper sa faci alegerea corecta.
PS: Exista doar doua licee militare in tara: Alba Iulia si Bucuresti. Sper ca stiai.

| Ara997 a răspuns (pentru confiturix):

L-ai uitat pe cel de la campulung moldovenesc.

| confiturix a răspuns (pentru Ara997):

Mersi de completare!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru confiturix):

Aia este gluma cu ai timp liber - pentru hobiuri si pentru ce te intereseaza "? Ai facut macar o zi de armata? Eu am facut 4ani+23. In cei 4 ani de invatamant n-ai timp pentru tine decat sambata si duminica si, uneori, nici atunci.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te duce la colegiu militar (asa se numeste nu liceu). Fa un liceu civil de mate-fizica si apoi dai la academie, daca te mai gandesti la armata pana atunci. Asculta sfatul unui militar batran!

| nicky10 a răspuns (pentru confiturix):

La București unde este ca de asta nu știam? Pe ce strada?

| Stancioi_Malina_1980 a răspuns (pentru Malldova2):

Ca sa inveti nu trebuie sa ai un profil anume. Gandeste-te ca dupa ce termini liceul ai loc de munca asigurat, iar daca faci si facultatea ai loc de munca + salariu bun.
Daca vrei sa inveti poti sa inveti si singur, in plus fata de ce se preda la clasa.
Dupa ce faci liceul/facultatea si in timpul crizei, nu mori de foame sau frig.
Iesi la pensie de la 45 de ani si pensia e enorma.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Ba da! Dupa terminarea colegiului, in ordinea mediilor, sunt repartizati la academii, la armele dorite, fara examen. Cei sub o anumita medie (pe vremea mea era 7. ) erau repartizat la subofiteri si maistri. Ulterior faceai un contract pe 9 ani si erai repartizat (dupa academie sau scoala) la o unitate militara. Tot asa se face si acum dar nu stiu cat mai este contractul!

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Parerea mea: ala nu-i beneficiu. Ti-o spun din experienta: a meritat sa dau examen si sa nu pierd 4 ani prin armata.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nu iese nimeni la 45 de ani! Varsta minima de pensionare este la 50 de ani si este pe grade. Este vorba de Legea 80/1995 modificata si adaugata: http://bit.ly/3byzGXM