| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultăți sunt de viitor? (sa nu ma intrebati ce mi ar plăcea sa fac).

9 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

Ma cam indoiesc ca e mama omida pe aici sa-ti prezica.Pe urma conteaza si calitatea individului.Degeaba termina o,, facultate de viitor,, daca el e un mediocru in domeniul in care s-a specializat sau pur si simplu nu a facut suficienta practica. Dupa cum bine stim calitatea invatamantului universitar din Romania lasa de dorit, e un sistem blocat in trecut si cu oameni domimati de mentalitati apuse.Ca specializari care vor avea mereu cautare sunt medicina, academia militara, anumite specializari ale ingineriei sau limbi straine precum chineza, araba, germana. Piata muncii de la noi nu e in legatura stransa cu invatamantul.Deci pui gresit problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Toate facultatile sunt d eviitor daca esti hotarat sa faci ceva in viata si sa inveti pe rupte! Ambitia si vointa sunt cele care te sustin intr-o facultate si poti ajunge intr-o functie mare, doar prin multa munca!
Daca nu ai chef de invatat, atunci nu te mai gandii la facultate ca-i pierdere de timp si de bani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa te ajute la nimic raspunsurile la intrebarile astea... dar informatica e in momentul asta una din facultatile cu cea mai buna perspectiva pentru viitor

| DryIce a răspuns:

In ordine si cu sanse de reusita:
1. Calculatoare 95%
2. Domeniul 3d cu facultatile aferente 80%
3. Domeniul medicina 65%
4. Drept

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

4. Drept

| vmalex21 a răspuns:

Dreptul de viitor?laughingMa dar voi pe ce lume traiti? Voi aveti habar ce greu se intra in magistratura sau barou? Pai nu e de mirare de ce Romania e o tara plina de someri...

| GdX a răspuns:

La ce sa te duci la o informatica sau la inginerie care sunt oricum de viitor daca tu habar nu ai matematica? Ce intrebare este asta? Degeaba dai la o facultate bun cu sanse de afirmare in viitor, daca tu ca indivit nu esti facut pentru asa ceva, daca nu poti sa o duci, daca nu iti place. Trebuie sa iti placa sa inveti in primul rand.

| neutrino a răspuns:

IT, medicina si limbile straine rare ( rara pentru noi!).