| jessikz0r a întrebat:

ce facultate trebuie sa urmez ca sa pot lucra intr-un aeroport? Dar nu sa car bagaje laughing) De exemplu la ghiseu, sau security? sunt ramuri diferite astea 2?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

La ghișeu sau la security nu-ți prea trebuie vreo facultate.
Dacă vrei să fii controlor de trafic, se fac niște cursuri după liceu la Academia de aviație civilă sau la alte două școli private. Pentru partea tehnică - inginer electronist, automatist, energetician, aeronave... Cam astea.

12 răspunsuri:
| GherGhe_Valntin_1998 a răspuns:

Cauta pe google happy happy sau cara bagaje

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Trebuie sa ai pile.

| jessikz0r explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Doar pe pile merge? cunostinte, facultate in specializarea asta, nimic?

| jessikz0r explică (pentru GherGhe_Valntin_1998):

Esti nascut in 1998, ce raspuns inteligent puteai tu sa-mi fi dat, iesi de pe intrebarea mea si nu mai intra niciodata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de o anume facultate, niste cursuri de specializare sunt suficiente.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru jessikz0r):

Traiesti in Romania... Aici, toate posturile bune si toate posturile bine platite se dau pe pile, indiferent ca este vorba de posturile la buget sau de cele la privat.

| jessikz0r explică (pentru mihai69):

Si nu stii cumva, cam cat se castiga in domeniu? nici asta nu stiu happy

| mihai69 a răspuns (pentru jessikz0r):

Mai concret - la ce job anume te referi?
Exemplu, la noi - un CTA ia și peste 2000 € pe lună, un inginer cam 1000 și ceva... însoțitoarele de zbor nu au cine știe ce leafă, câștigă mai mult din diurne, dacă au zboruri multe. „La ghișeu" cum zici tu, sub 500 €.

| jessikz0r explică (pentru mihai69):

Cta asta fiind pe la ghiseu pe acolo? o pai ia calumea inseamna, si oricat lua, un lucru de-l faci cu placere altfel merge....acum gat liceu, si m-am gandit sa fac intai facultatea de litere ca sa simt si eu cum e sa fi student, apoi am sa intreb pentru cursu de care mi-ai spus tu, sper sa gasesc vreun job de gen, ma-ndoiesc c-ar fi simplu big grin Mersi pentru informatii.

| mihai69 a răspuns (pentru jessikz0r):

CTA înseamnă Controlor de Trafic Aerian. Și nu poți să devii unul decât până la o vârstă (25 de ani, da' nu sunt absolut sigur). E o muncă deosebit de grea și de solicitantă psihic, se lucrează în ture, așa că leafa aia chiar e muncită, să știi!

| jessikz0r explică (pentru mihai69):

A da? si munca la ghiseu unde-ti vad buletinu, pasaportu? e tot cta?

| mihai69 a răspuns (pentru jessikz0r):

Nu. Aia e altceva. Se cheamă „handling" și e cam prost plătită, cum spuneam mai sus.
Vezi aici, de pildă:
http://www.handling.ro/services