| Blackwoman27 a întrebat:

Ce inseamna a fi apt pentru meseria de judecator/procuror? Ce probleme de sanatate nu ar trebui sa ai(gen probleme cu mainile,picioarele,ochii, auzul ) etc.

9 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Aptitudinile se refera strict la cunoasterea legislatiei in vigoare si nu la sanatate.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Trebuie sa fii intreg la creier... intelegi ce vreau sa spun...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna sa fii in deplinatatea facultatilot mentale si sa nu ai boli care sa atraga un grad de handicap, inclusiv sa n-ai probleme grave cu auzul si vazul.

| diaac a răspuns:

Din punct de vedere medical, inseamna sa nu ai boli sau dizabilitati care sa te impiedice sa iti exercitezi profesia. Nu stiu daca in legislatie sunt specificate anumite boli, dar la modul general, asta inseamna. Si eu am avut nevoie de adeverinta de la medicul de familie ca sunt apta pentru profesie si a fost doar o formalitate. Important este sa nu ai probleme de sanatate grave, cred.

| unprietenaproape a răspuns:

Nu trebuie sa fie probleme grave,
cele de natura psihologica sunt mai importante, ti se verifica istoricul medical.

| Blackwoman27 explică (pentru Ioandelasal):

Daca ai, de exemplu, handicap grad 2 probleme motorii nu se poate nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Blackwoman27):

Da, cu acest handicap nu se poate.

| Blackwoman27 explică (pentru Ioandelasal):

Dar ce face mai exact un procuror zilnic? unde se duce, sta la un birou, umbla mereu pe la martori si suspecti sa ii interogheze, sa caute probe?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Blackwoman27):

Un procuror face munca de birou, se prezinta in instante si face munca de teren, dupa cum cer cazurile la care lucreaza.