| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune facultatea de automatica? Si cu ce meserii are legatura?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Partea de calculatoare are si ea doua sectii la randul ei (se despart candva prin anul 3)... software si hardware. Daca urmezi partea de software faci programare, multa programare iar locuri de munca in domeniul asta gasesti f multe atat in tara cat si afara.

informatica e grea... e programare de nivel inalt la fel si matematica (asta pana prin anul doi). insa daca esti pasionat(a) de asa ceva nu ar trebui sa fie greu

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banuiesc ca are legatura cu robotica in general, sisteme automatizate de productie si tehnologie avansata. Pune laba bine si bagate pe interes pentru ca japonezii apreciaza romanii care le au cu automatica, apoi la dusmani le dai smenul in fata cand aud ca castigi 20.000 euro pe luna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de automatica face parte din AC (Automatica si Calculatoare). Daca te intereseaza doar partea de Automatica faci tot ceea ce tine de partea de robotica si alte sisteme de automatizate. In Romania nu prea se cauta meserii pe partea asta, mai mult pe partea de calculatoare unde se face multa programare.

si nu lua in consideratie ce zice soferache... sa fim seriosi salarii de 20. 000euro pe luna abia au managerii de la companiile multinationale de prin SUA

| BBiiiaa a răspuns (pentru suntserios):

Si pe partea de calculatoare? Ideea e ca ar fi ceva de viitor (sunt la liceu) dar nu stiu sigur ce presupune, cat de greu e cu informatica etc.