| WonderGirl7 a întrebat:

Bună!
Contează unde ai terminat o facultate? Nu ma refer la volumul de informații cu care ramai ca aici cu siguranță difera, dar ma refer dacă angajatorul se uita pe diploma si face diferențe?
Se poate sa nu te bage in seama dacă nu ai terminat la București, Cluj, Timișoara unde studenții de aici pot fi prioritari sau pentru el contează alte aspecte precum experienta, comunicarea etc?

Ce părere aveți?

30 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Nu prea le pasă angajatorilor unde ai terminat facultatea. Acum, nu zic, or mai fi și ciudați, dar în general contează mai mult ce faci sau ce poți face pentru afacerea pe care ei o conduc.

| Frank51 a răspuns:

Ai văzut filmul Suits? Există companii de renume care angajează doar de la facultăți de renume, dar sunt foarte puține și cred că nu mai au politica asta atât de "la vedere" pentru că denotă discriminare.

| StoicAnalysis a răspuns:

Normal ca conteaza. Unele facultati sunt mai prestigioase decat altele. Una e cand faci o facultate la Botosani ( nu stiu daca exista, am dat un exemplu banal ), si alta e cand faci o facultate la Iasi, Timisoara sau Bucuresti.

| kalasnicov22 a răspuns:

Daca faci administrarea afacerilor, chiar nu conteaza unde o faci.Ca vanzator la Kaufland nu ii intereseaza unde ai terminat.

| WonderGirl7 explică (pentru Frank51):

1) Nu, pentru ca nu ma uit la filme. Doar citesc
2) Exista facultăți de renume in Romania?

| WonderGirl7 explică (pentru StoicAnalysis):

Bun, înțeleg.
chiar menționam asta.
Dar se uita angajatorul si zice ca "pe tine nu te accept, deoarece..."?

| WonderGirl7 explică (pentru adryang78):

Si eu cred ca e asa, deși cum ai și zis, probabil depinde.

| WonderGirl7 explică (pentru kalasnicov22):

Da da

| StoicAnalysis a răspuns (pentru WonderGirl7):

Deoarece prin facultatile slabe, treci usor ca lebada pe apa. In schimb ce in facultatile de renume, treci greu si capeti mai multa experienta de a rezolva probleme. Asta cauta un angajator la firma lui. Un om experimentat si obisnuit sa rezolve probleme. Nu unul care s-a obisnuit cu usurelul si la o piedica putin mai mare, sa nu fie capapil sa isi desfasoare munca. Timpul costa bani si pentru angajator. Si nu vrea sa dea timp si resurse considerabile, pentru un om slab dezvoltat.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde pe ce pozitie te angajezi, ca atunci se uita si te purica, ba chiar iti vor pune intrebari profesionale ca sa te testeze, mai ales daca ai facut vreo facultatae la fara frecventa sau privata, care se stie ca sunt slabe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde foarte mult despre ce angajator și loc de muncă e vorba. Majoritatea nu vor avea astfel de pretenții

| MihaitzaItza a răspuns:

Poate conteaza daca ai terminat Harvard sau MIT

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Intrebare pusa gresit. Nu unde ai terminat (avem un caz celebru zilele astea), ci conteaza ce facultate ai urmat.
Facultatile de stat au un statut, au o prestanta.
Facultatile particulare au renume de fabrici de diplome. Nu ai sa vezi medici sau ingineri care au terminat facultati particulare, pentru ca aceste domenii cer investitii. Gandeste-te numai un laborator de informatica cati bani inghite, plus licente.

Diploma conteaza in primii ani pentru angajare, pana capeti experienta.
Daca ai cunostintele la tine, ai si experienta in domeniu, atunci esti bine, indiferent unde ai terminat.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru WonderGirl7):

Nici un angajator nu o sa-ti zica verde in fata de ce nu te angajeaza. Vor comunica doar cu cei selectati pentru interviul de angajare.

| GeogG23 a răspuns:

Din pacate, pe unii chiar ii intereseaza. Exemplu concret la una dintre firmele partenere cu care lucrez: daca nu a termiant la Timisoara stomatologia, nu il angajam. Cine a facut orice din Timisoara este mai bine vazut decat cea mai buna facultate din Arad (ca si comparatie). In mod normal experienta este mai importanta, dar unele persoane se ghideaza si dupa orasul facutlatii

| WonderGirl7 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Bun, dar dacă dai dovada de competente ca o persoana de la o facultate de top, nu este ok?

| WonderGirl7 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Da, ai dreptate.
O greșeală destul de des folosita.
Este o exprimare proasta, într-adevăr.
Frumos răspuns

| WonderGirl7 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Dar cu toate acestea, nu ma refer strict la facultățile private vs cele de stat ci strict la cele de stat.

| WonderGirl7 explică (pentru GeogG23):

Bine, dar Aradul...
Știi ce facultăți au acolo...

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru WonderGirl7):

Poti compara programele de studiu la o anumita specialitate. Insa nu cred ca exista diferente.
Nu cred ca orasul conteaza.
Sunt profesori care predau la mai multe facultati.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru WonderGirl7):

Vei sti ca esti ok cand te angajeaza. Altfel, nu o sa mai auzi de ei.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru WonderGirl7):

Stiu asta pentru ca in prezent fac o facultate si lucrez in departamentul de inginerie intr-o fabrica. Eu unul experienta si problemele le-am experimentat la locul de munca si in general in mai toata viata mea laughing. Si sunt foarte obisnuit cand vine unul/una la mine si-mi tipa in fata ca de ce nu am pus o virgula sau o poza in dosarul de fabricatie pe care l-am intocmit laughing. Asa ca eu manevrez situatia in mod profesional si incerc sa rezolv cauza problemei in liniste, fara sa clachez.

In schimb ce unul care abia a iesit din facultate pe banii parintilor si a dus-o usor in viata, isi baga picioarele si pleaca, sau clacheaza si pierde timp si bani din partea fabricii.

| Korkodeln a răspuns (pentru WonderGirl7):

Angajatorul o sa se uite pe diplome daca esti lainceputul carierei si poate hotari sa iti dea o sansa sau nu, in nici un caz in 2024 nimeni nu o sa iti zica in faca in fata ca fost respinsa din cauza ca ai absolvit o anume facultate, se deschid la acuzatii de discriminare.

De obicei (daca se obosesc sa iti raspunda, majoritatea nu o fac), vei primi un raspuns neutru: "Va multumim ca ati aplica, am decis sa continuam cu un alt candidat care corespunde mai bine criteriilor noastre..."

| GeogG23 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Am auzit discutii intre sefi spunand: asta e de la Cluj, sigur e bun! Hai sa-l luam in echipa. Si s-a dovedit un dezastru VS unul din Timisoara. Deci este valabil si intre orasele mai de elita happy

| Frank51 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Nu au existat niciodată facultăți de renume în România.

| ReddY25 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Good one

| WonderGirl7 explică (pentru GeogG23):

Eu am pus întrebarea strict din prisma faptului ca m-am transferat de la UBB la aceeași facultate dar din alt oraș si acum ma simt cumva prost.
Dar trebuie sa recunosc faptul ca la Cluj mi - am mâncat nervii si mi - am rupt parul din cap.
Profi care pica studenții in prostie...

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru WonderGirl7):

Studentii se triaza pe parcursul facultatii. E un fenomen firesc, se intampla in toate orasele. Vorbesc aici de facultati grele.
La inceput sunt cateva sute intr-o serie, iar la finalul promotiei sunt 100-200.
Facultatea este un examen de anduranta. Termina cei care isi doresc intr-adevar sa termine o facultate. Restul se pierd pe drum, sub diverse pretexte.

| WonderGirl7 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

1) 100-200 sunt cam mulți. Acum depinde într-adevăr de facultate si de specializările sale.

2) Nu prea sunt de acord cu ce ai zis tu... ca termina doar cei care își doresc. Nu in totalitate.
M-am lăsat strict pentru o restanta si eram sigura ca nu o puteam lua nici în anii ce urmau sa vina.

E normal la ore, ca tu prof de UBB, vezi doamne, primul lucru pe care îl zici studenților sa fie " sa știți ca eu anul trecut am avut 90 de restanțieri"
Cum ți se pare asta? E vina cui?

| adina5adina a răspuns:

Depinde!