| simonafm002 a întrebat:

Bună, cu o licență în biologie pot face masterul la laborator clinic și de analiză a medicamentului din cadrul universității de medicina și dacă da, în ce constă doctoratul? Doar ce m-am înscris la facultatea de biologie și nu știu ce posibilități de cariera mi-ar da, pentru ca mie îmi place medicina.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Http://www.medicina.umfcluj.ro/......er_med_lab

"Adresabilitate:

- Masteratul se adresează absolvenților Facultăților de Biologie, Chimie sau Biochimie, care doresc să urmeze o carieră în domeniul laboratoarelor de analize medicale, sau care lucrează deja în acest domeniu și vizează îmbunătățirea performanțelor teoretice și practice.

- Cerință preliminară: pe diploma de licență a candidatului trebuie să fie menționat titlul de biolog, chimist sau biochimist; după absolvirea masteratului se va obține calificarea de biolog medical, chimist medical sau biochimist medical. Această calificare le va permite absolvenților să lucreze într-un laborator medical, după obținerea Autorizației de liberă practică și a Certificatului de membru al OBBCSSR."

Asa spune pe site-ul lor, dar cel mai bine este sa intrebi si la secretariat. Clar vei fi dezavantajata fata de colegii medici, dar daca iti dai silinta, vei reusi.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Trebuia sa mergi la medicina.
N-au nici o legătură una cu alta.

| Eireann a răspuns:

Analiza medicamentului tine de farmacie sau de chimie ( Mai Putin).

| simonafm002 explică (pentru WhiteLife):

Nu inteleg de ce sa fiu dezavantajata pentru ca spune ca li se adresează studenților absolventi si de la biologie... Adica pot face si medicii cariera asta?