| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ma angajez la Mc Donald's, avand in vedere ca am 16 ani? Din cate stiu se poate aici, avand in vedere ca este legal.In ce consta munca si care este programul?

Răspuns Câştigător
| Mecumesetignoras a răspuns:

Buna! Poti fi angajat ca si casier sau bucatar.
Daca alegi sa te angajezi ca si casier asta inseamna ca vei sta in fata, la casa, vei lua comenzile si vei avea de a face cu banii, restul, etc...
Daca alegi sa fii bucatar, o sa stai in spate in bucatarie, si o sa prepari ceea ce se mananca la mc. Orice ai alege in primele 5 zile un coleg cu experienta va sta langa tine si te va invata.
Apropo de orar. Poti sa alegi sa muncesti full time sau part-time. In alternativa poti alege sa muncesti doar in weekend cate 8 ore, dar pentru ei weekend inseamna Vineri, Sambata si Duminica.
Salariul va fi pe baza orarului de munca.
Multa bafta!

3 răspunsuri:
| Cedry2k8 a răspuns (pentru Mecumesetignoras):

Orarul ti-l face in functie de orele de la scoala, si poti sa stai si pe lobby (speli mese) si pe casa, si pe bucatarie, nu-ti trebuie specializare pe ceva anume. Trebuie sa te duci la casa, intrebi de manager, si te indruma el. nu-s grele procedurile. Dar poti alege : 4 ore, 6 ore, 8 ore pe zi. Pana si la 4 ore, este INFERNAL ritmul acolo, trebuie sa fii extrem de rapid. Nu-i asa usor pe cat crezi, esti monitorizat non-stop. Si mai poti cara si lazi cu carne, cu cartofi, sau sa speli pe jos (cu mopul bineinteles laughing ) nu numai in bucatarie, lobby sau casa. Daca cunosti pe cineva de acolo ar fi perfect. Salariul este intre 600-1000 lei. Depinde de cate ore muncesti. Dar de ce nu te duci la vreo terasa de pe la tine de prin oras? Este mult mai simplu si mai banos.

| dD27d a răspuns (pentru Mecumesetignoras):

Weekend poate fi considerat part-time? este legal pentru minori?

| Mecumesetignoras a răspuns (pentru dD27d):

Da, dar foarte greu gasesti pe cineva care sa te angajeze doar weekend-ul