| AlexandraN21 a întrebat:

Buna! Cum pot acumula experienta pe piata muncii avand in vedere faptul ca tot aplic la joburi si nu prea ma suna firma si chiar daca ma suna tot nu ma angajeaza?
Mentionez ca tocmai ce am terminat facultatea si am avut un job de o luna ca si contabil junior.
Cine raspunde la misto de acum le zic sa-si vada de treaba daca nu vor sa raspunda.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

19 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Am inteles ca la momentul actual voluntariatul se pune ca experienta.Foarte stupid din partea angajatorilor sa ceara experienta oamenilor fara a le oferi posibilitatea de a castiga experienta.E un cerc vicios care trebuie rupt de undeva.Succes!

| AlexandraN21 explică (pentru dullcat):

E aiurea ca atunci cand caut joburi pe platformele specializate pun fara experienta si cand citesc anunturile angajatorilor... 1 an sau 2 minim experienta. Dar aia e, poate voi gasi si eu ceva la un moment dat! Mersi de raspuns!

| adryang78 a răspuns:

Încearcă să pornești cumva mai de jos. Nu voluntariat, că trebuie să și trăiești. Mai de jos mă refer la un job pe contabilitate primară, contabilitate de gestiune (gestionar, magazioner), ceva de genul. Este sub pregătirea ta, dar vei găsi mai ușor de lucru și nu vei pierde contactul cu contabilitatea propriu-zisă. Așa funcționează piața muncii în general, nu ai ce face. Este mai greu în primii doi-trei ani, dar se găsesc și angajatori mai deschiși la minte, care sunt dispuși să treacă cu vederea lipsa de experiență, atât timp cât angajatul se străduiește și își face treaba.
Nu descuraja. Succes!

| AlexandraN21 explică (pentru adryang78):

Mersi mult de raspuns!

| TheGentleman a răspuns:

Încearcă să nu mai fi atât de sinceră. Minte pe ici pe colo. Vezi că au google un curs de competențe digitale și advertising pe module. Parcurgi alea, la final dai un mic test și îți dau ăia diploma pe care o printezi la imprimantă. După pui că ai la CV 3 ani de experiență în excell de exemplu =))) =)))

Oricum vei învăța la serviciu ceea ce trebuie să știi.

https://www.youtube.com/watch?v=A2Uj_EN19jc

https://www.youtube.com/watch?v=fzHOkyXtano

Sper să te ajute.

Și începe cu joburi entry-levels și o dată la 3 ani vei susține examen de promovare. Altceva nu ai ce face. Nimeni nu se naște experimentat

| Eusuntingineru a răspuns (pentru dullcat):

Bine punctat.

| Eusuntingineru a răspuns (pentru TheGentleman):

Ma gandeam si eu la asta laughing

| Violleta2022 a răspuns:

In 3 ianuarie spuneai ca te-ai angajat pe o perioada de 1 an de zile si intrebai daca nu vrei sa mai stai, cum poti sa-ti dai demisia? Se pare ca ti-ai dat-o dupa 2 saptamani, ca doar atat a trecut de cand ai inceput noua munca.

Pana la urma tu-ti cauti de munca sau nu?
Imi face impresia ca nu vrei sa muncesti de fapt... si atitudinea asta o vad toti angajatorii, de aceea nu ai succes nicaieri.

https://www.tpu.ro/......in-motive/

| AlexandraN21 explică (pentru Violleta2022):

Nu am zis ca m-am angajat, am vrut doar sa aflu daca se poate renunta. E o crima? Ma cunosti ca sa spui lucrurile alea despre mine? Asta as putea sa spun si eu despre tine avand in vedere ca imi cunosti toate postarile, dar nu ma cobor la nivelul tau! Navigare placuta!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraN21):

De fapt, chair asa ai zis si in topicul precedent si pe acest topic, unde ai spus ca ai lucrat deja 1 luna:

"în 3 Ianuarie | AlexandraN21 a întrebat:
... Dacă m-am angajat pe termen determinat (pe un an) printr-o firmă de recrutare și din motive obiective vreau să demisionez, pot face acest lucru? "
"...Mentionez ca tocmai ce am terminat facultatea si am avut un job de o luna ca si contabil junior."

Ne-ai intrebat de ce nu te angajeaza nimeni si eu care sunt angajator, am vazut imediat adevaratul motiv (din ceea ce ai declarat chiar tu aici), pentru care esti refuzata.

| Violleta2022 a răspuns:

Atentie ce scrii in CV si ce spui la interviuri, fiindca cel de la firma de recrutare sau angajatorul de la firma care angajeaza, se prind iute de minciuni si acesta este un motiv clar sa te respinga.

| AlexandraN21 explică (pentru Violleta2022):

Wow, dar chiar esti intersata de minehee hee))
O luna ti se pare mare experienta?hee hee)

| AlexandraN21 explică (pentru Violleta2022):

Lasa ca nu e asta singurul motiv... as putea spune 100 de motive puerile sa nu te angajeze o firma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraN21):

Nu sunt interesata deloc de tine, doar ca mi-au iesit in fata ochilor toate minciunile pe care le spui pe aici si apoi te plangi ca nu te vrea nimeni... ia analizeaza ce declari, ca mitomania iti va aduce numai necazuri in viata, daca acum nu realizezi.

| AlexandraN21 explică (pentru Violleta2022):

Sigur, minciuni. Nu e o platformă prin care se pun întrebări iar alte persoane răspund dacă știu? Sau e detectorul de minciuni? E platformă SRI-ului?hee hee))

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraN21):

Te superi de pomana, fiindca ai mintit si ti s-a arata cat de simplu si suor vede un ochi expert minciuna, si ti-am explicat de ce nu te vrea nimeni sa te angajeze, cand minti.

In loc sa fi recunoascataore ca ti-am gasit "slabiciunea', putand sa inveti din greselile facute pana acum, tu te superi si mai rau.
Ma rog, viata ta, cariera ta, esecurile tale.

| AlexandraN21 explică (pentru Violleta2022):

Nu mă supăr, eu mă amuz cat poți să continui cu astahee hee))))
Nu mă supăr eu atât de ușor stai liniștită?

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru AlexandraN21):

Fato,las-o pe mamaie ca saraca de ea are creieru prajit pe acolo prin Australia unde e ea mutata si unde o intretine barbatu-so e alta lume..Asta e genu ala de femeie care toata viata a stat cu pasarica in sus si n-a facut nimic si da lectii de viata ea.Nu ti se pare cam dubios cum asta in fiecare zi, la orice ora raspunde la intrebari? Cam mult timp liber pentru o femeie matura.Saraca de ea zici ca are o trauma si e obsedata sa aiba mereu dreptate si daca poate cumva sa-ti zica ceva care sa te faca sa te simti prost cu atat mai bine. Daca te uiti la raspunsurile ei mai mult de jumate sunt doar cu tenta incat sa te faca sa te simti prost.Saraca de ea... daca eu maine pun intrebarea daca m-as duce in Bucuresti ma pot angaja sa x, vine ea si zice dupa domne ai zis ca te-ai dus in Bucuresti, ne-ai mintit.Adica asta e pe premiza daca tu vrei sa faci ceva trebuie ass pui toate detaliile aici.

| AlexandraN21 explică (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Bine punctat. Eu întreb ca să aflu informații, poate chiar o să fac lucrul ăsta, poate nu. Site-ul ăsta e pentru întrebări. Dacă înjuram pe cineva, mai ziceam să te iei de mine, dar așa….