| Elenaaa1111111128383848383838383838 a întrebat:

Buna, cum stii la ce facultate sa te duci?

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Alegi facultatea in functie de ceea ce iti place sau ceea ce iti doresti sa faci pe viitor.

| Werrich a răspuns:

Bună, faci acest test online și îți zice ce profesii ti se potrivesc: https://eurocor.ro/ce-profesie-este-ideala-pentru-dvs

| SingleForOne a răspuns:

Acest site iti va spune despre tine la mod general, si ce ti-ar potrivi in cariera pentru care ar trebui sa urmezi o facultate sau nu, in functie de personalitatea ta. Iti recomand cu toata increderea, daca stii engleza, dar tine minte ca este doar la nivel general, iar precizia de adevar poate fi foarte precisa, atat timp cat oferi cat de sincere raspunsuri.
https://www.16personalities.com/free-personality-test

| gabicoo a răspuns:

Fă prostii și vin băieții și te iau și te duc ei la facultatea care trebuie! Nu e nevoie să-ți bați capul cu asta!

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai in functie de ce iti place sa faci.

| Elenaaa1111111128383848383838383838 explică (pentru gabicoo):

Ce vrei sa spui?

| Elenaaa1111111128383848383838383838 explică (pentru Aasdfghj):

Asta e și faza ca nu stiu ce îmi doresc

Răspuns utilizator avertizat
| Aasdfghj a răspuns (pentru Elenaaa1111111128383848383838383838):

Atunci alege ceva usor, unde sa te poti descurca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa aptutudini si preferinte.

| Violleta2022 a răspuns:

Alegi dupa cat de mult iti place sa inveti la un obiect, in asa fel incat sa-l transformi intr-o profesie, pentru viitor.
De exemplu matematica, daca-ti place foarte mult si ai note mari, poti merge la facultati unde matematica este obiect de baza.

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, nu trebuie sa mergi la nici o facultate daca nu te simti bine ori capabila sa faci o facultate, fiindca sunt deja milioane de copii care au terminat o facultate si stau acasa cu mama si tata, fiindca facultatea NU vine cu loc de munca asigurat, iar adevarata batalie incepe dupa terminarea ei, cand trebuie sa mergi la interviuri si concursuri de ocupare a unui post, unde uneori sunt zeci de concurenti pe 1 singur loc.
Poti lua 1 an sau chiar 2 si sa stai acasa, sa reflectezi sau chiar sa invetis erios daca vrei s ate pregatesti pentru facultate. Evident ca depinde de parintii tai, daca te pot suporta financiar, pe perioada cat doresti sa stai acasa si asa trebuie discutat cu ei, din timp.
Eu iti doresc succes la examene si in viata, indiferent de ce alegi!