| CristianTheBest a întrebat:

Daca stie cineva intrebarile de la interviu de la Liceul Militar Alba Iulia, si daca se poate si raspuns (sau si numai intrebarile) sa mi-le zica si mie, va rog mult.

Răspuns Câştigător
| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Imi face placere sa iti raspund fiindca eu insumi am candidat insa, fara succes. Deci la proba psihologica nu trebuie sa iti fie frica de absolut nimic. Acolo demonstrezi tipul tau de conduita. De ex oamenii sunt impartiti in doua categorii vorbind din p.d.v psihologic: introvertiti si extrovertiti. Introvertitii prefera sa stea singuri, nu ii place sa socializeze, nu are spirit de conducator, nu ii place sa fie lider intr-o echipa, nu are multi prieteni. Extrovertitii sunt exact opusul: le place sa fie in centrul atentiei, se enrgizeaza vorbind cu altii. Aceasta este proba psihologica care demonstreaza tipul tau de caracter. Din cam 200-250 de intrebari cam 30-40 se repeta prin urmare trebuie sa fii foarte sincera. Sa nu minti. La proba asta se poate pica doar daca esti nesincera. Adica daca tu esti introvertita si iti place sa fii mai mult singura. O intrebare era: ce iti place sa stai singur pe o insula, sa mergi in parc cu prietenii, sa citesti o carte in metrou sau vorbesti cu altii. Daca tu raspundeai ca iti place sa stai singura sa citesti la intrebarea 16 si la 43 iti zicea ce preferi un picnic cu prietenii sa povesteti experiente traite sau sa te plimbi prin natura iar tu spuneai ca cu prietenii si era contrar intrebarii 16 normal ca picai. Cand am dat eu erau copii zvelti, fete zvelte cu o conditie armonioasa insa picau aici. Cat despre interviu sa stii urmatoarele: la interviu nu pici decat daca ori nu iti place cariera militara ori ai venit trimis de parinti. Eu am dat doi ani la rand. In primul an am picat la proba sportiva. Al doilea an facusem atletism dar nu am intrat ca medie. Picasem cu 20 de sutimi. Deci in acesti doi ani in prima runda eram cam 40 si luasera 7-8 iar a doua oara eram 43 si luasera cam 20. La proba de interviu picasera cam 5. Era unul dupa probele sportive absolut tot se duce la interviu cu sapca de rapper pe cap cu blugi lasati cu accesorii si spune ca vrea sa se faca militar, sa lupte pe front chestii din filme. Sa stii ca 70% din limbaj este cel al corpului ori el prin vestimentatie a aratat contrariul a statutului de militar. Deci a picat si luase probele sportive unde pica 3/4 din echipa. Altul cu cercei sau unii cu o proasta exprimare. Trebuie sa fii lucid. La intrebarea: de ce ai ales acest liceu? ce te-a infuentat? cine te-a indrumat Raspunde sincer cu cuvintele tale nu cu texte invatate: Am ales acest liceu deoarece consider ca ma reprezinta( sa ai o vestimentatie corespunzatoare: fetele sa nu aiba cerecei mari). Consider de asemenea ca prin acesta cariera pot sa imi dezolt abilitatile dobandite in scoala generala poti sa zici ca, canti la un instrument, ai facut parte dintr-o organizatie caritabila sau spui ca provii dintr-o familie de militari sau exceptezi aceste lucruri si ii spui sincer ca iti place disciplina, ordinea, educatia si invatarea intr-un mod si intr-un liceu riguros si de un prestigiu national. Ai prieteni care ti-au spus ca stima si respectul, mandria de a fi elev al unui liceu militar sunt elemente care m-au determinat sa fac aceasta alegere. Sa merg pe acest drum. Sa nu descrii situatia roz. Spune: stiu ca carierea militara are in componenta ei si lucruri greu de trecut dar am deplina constiinta ca trecand de probele sporive si avand un intelect ridicat sunt dispus sa infrunt greutatile care s-ar ivi pe parcursul anilor de liceu. Am terminat cu acest subiect. Sa stii ca pe site-ul CML'' Dimitrie Cantemir'' au aparut manuale/culegeri cu posibilele subiecte la mate si romana. Eu nu am avut asa ceva deci esti privilegiat. Daca nu iei prima orara poti candida si a doua oara cu conditia sa nu depasesti 16 ani la inceputul anului scolar. Cand am candidat al doilea an am crezut ca sunt singurul care a picat in anul precedent dar de unde mai erau 40 din anul anterior din care in al doliea an intrasera 36-37 eu am fost printre aia neferciti. Asta datorita unor prosti care mi-au spus nu alege cariera militara, e grea, e naspa, nu se merita, nu pierde adolescenta. Acei oameni ar trebui pusi in fata plutonului de executie. Mi-au dat o indrumare gresita. Admiterea in detrimentul faptului ca nu am intrat a reprezentat o experienta de neuitat poate cea mai frumoasa. Am fost cam 1000 de copii pe 120 de locuri. Pana la probele scrise ramasesra cam 350-400. Ca baiat nu ai o concurenta mare cam 2-3 pe un loc. Unii poate sunt ciobani si daca stii mate si romana ii iei. Eu intram pentru o intrebare amarata. Luasem imi iesise in total 8 si imi trebuia 8.5. Deci daca faci totul la romana iei 4 si la mate daca faci tot iei 5 si iti face 4+5 plus 1 din oficiu. EU am luat la romana maxim(4) si la mate (3) adica mi-a iesit 8 si imi trebuia 8.5. Sa stii ca daca nu o sa iei o sa plangi cand vezi cat de frumos este acolo. Iti urez bafta depunde dosarul cat mai repede sapt care vine. Data maxima este pana in mai sau inceputul lui mai ca deja in iunie sunt probele scrise pe 1 iunie. Iti urez mult succes. Eu daca as mai da timpul inapoi as invata in orice secunda doar ca atunci eram prea... sa gandesc la mate nu o intelegeam. Acum sunt clasa a 11 tot mate-info ca la liceul militar. Vreau sa dau la Academia Fortelor Terestre Nicolae Balcescu-Sibiu. Ma voi pregati dar iti dau cel mai cald sfat si tuturor le dau: NU VA PIERDETI CEI MAI FRUMOSI ANI DIN VIATA IN LICEELE CIVILE adolescenta in liceul militar reprezinta cea mai frumoasa etapa din viata voastra este etapa de formare. Eu sunt intr-un liceu de 9.50 si e un dezinteres total profesorii predau pentru bani sa scape, vin cand vor ei la ore, colectiv uneori prost sau cei mai multi dezinteresati de scoala o sa inveti sa chiulesti sa faci tot felul de prostii in liceele civile. Si dupa vine bacul si nu rata nationala nu depaseste 50%. Pe cand in liceele militare este 100%. Acolo de dezvolti e cel mai bun loc pentru un elev de liceu. Mult succes tuturor. Pregatiti-va temeinic. Mai vorbisem cu multi care cica erau pregatiti la mate si romana si majoritatea picasera la sportiv. Sau unii cica intru am media 5-8 peste 9.70 si picau la scrise. Fiti intelepti si invatati sa intrati intr-o institutie de elita si prestigiu unde o sa dati de colegi si profesori caliti si de caracter. Succes

5 răspunsuri:
| flyflaviu a răspuns:

Admiterea un colegiile militare liceale 2010

Totul începe cu o vizita la centrul de informare recrutare din resedinta de judet din care sunteti.CLICK AICI pentru a vedea adresele si numerele de telefon ale centrelor de recrutare. De preferat sa mergeti la recrutare prin ianuarie-februarie ca sa aveti timp sa va pregatiti la sport.

Ei va vor da o trimitere la spitalul militar unde veti face mai multe vizite medicale( la urechi, picioare, oftalmologie, stomatologie, psihologie etc.). Daca treceti de proba medicala urmeaza sa va duceti din nou la centrul de recrutare cu o fisa de la spitalul militar cum ca sunteti sanatosi si cu alte acte(copie legalizată de pe certificatul de naştere; copie de pe buletinul de identitate; adeverinţă din care să reiasă că solicitantul este înmatriculat în ultimul an de studii etc.)
Odata ce dosarul vostru cu actele necesare este depus urmeaza ca ei sa va sune si sa va informeze cand veti da probele de admitere.
Probele de admitere sunt: proba phihologica, sportiva si un interviu.

Proba phihologica este formata din 2 parti: un test de personalitate si un test de inteligenta. Testul de inteligenta este asemanator cu testele de inteligenta de pe net( De ex: care dintre imagini nu se potriveste). Acest test trebuie facut intr-un anumit timp. Testul de personalitate contine vreo 200 de intrebari (multe dintre ele se repeta sub alta forma ca sa isi dea seama ca nu mintiti). Timpul alocat acestui test este nelimitar.

Daca ati trecut de proba psihologica urmeaza proba sportiva care e formata din 2 parti. Mai intai un traseu aplicativ si apoi proba de rezistenta. Traseul aplicativ trebuie terminat intr-un minut si jumatate si contine : 2 sarituri care sa faca 3. 4 metri, aruncarea la poarta a 4 mingi, 5 tractiuni baieti/ parca 8 flotari fete, mers in echilibru, saritura la capra, un şotron, escaladare obstacol, mers taras, carat de greutati si alergare 10 metri. Daca ati trecut de traseul aplicativ urmeaza proba de rezistenta ce consta in alergarea a 1000 metri intr-un anumit timp ( 4 minute baieti, 4minute 15 secunde fete.)Va dau un sfat: Faceti pregatire la sport. Nu fiti superficiali spunand ca nu aveti nevoie.Traseul aplicativ trebuie facut cu profesorii vostri de cateva ori inainte de a da proba.
Dupa proba sportiva urmeaza interviul. La interviu te intreaba ce defecte ai, ce calitati si de ce vrei sa urmezi o cariera militara.

Dupa ce ati trecut de toate astea urmeaza ca peste 2 -3 saptamani sa dati proba la romana si matematica. Sunt foarte usoare testele(sunt grila si trebuie sa luati minim 7 ca sa treceti.)Nu conteaza daca luati 7 sau 10. AICI GASITI SUBIECTELE DIN ANII TRECUT: CLICK AICI

Dupa proba la romana si matematica urmeaza proba dosarelor: adica cine are media mai mare intra cine nu nu(media claselor 5-8 + media testelor nationale/2). Sunt parca 100 locuri la baieti si 25 locuri la fete. Anul asta nu stiu cum va fi la proba dosarelor caci voi nu veti mai da teze unice. Cred ca veti da niste teste la sfarsitul clasei a 8 a. Sfatul meu e sa invatati caci va vor trebui note mari la proba dosarelor!

Important: conform site-ului Ministerului Apararii Nationale pe toata durata pregatirii in COLEGIUL MILITAR LICEAL beneficiezi de scolarizare, cazare, masa si asistenta medicala gratuite.

| CristianTheBest explică (pentru flyflaviu):

Mda... in mare parte stiam, dar imi este putin frica de psihologic si interviu sad

| Veronica_Adelina_1997 a răspuns:

Întrebările sunt diferite. Nu sunt în aceleași întrebări în fiecare an. Faza e că nu te poți pregăti pentru astea. Depinde de caracterul tău. În general, îți testează coerență, rapiditatea, seriozitatea. Dacă ești făcut pentru cariera militară atunci vei trece, dacă nu, asta e. Și eu vreau să dau la liceul militar. Sfatul meu e să faci câteva compuneri, să citești mult pentru a te exprima mai ușor. Ei vor un vocabular vast, o persoană calmă, dornică să învețe, să asculte, să se perfecționeze. Baftă!

| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Intrebarile sa raspusurile nu poti sa le dai ele sunt contra cronometru la psihologic cat si la proba de inteligenta. Mie mi-au picat in cei 2 ani intrebari diferite. La proba de inteligenta sunt gen: in ce se masoara muntele: altitudine, metri, kilometri, Trebuie sa stii sa ca in altitudine. Mai iti dau niste forme un patrat cu mai multe forme care se transforma in cub sau ii lipseste o latura si ai a.b, c si alegi cam ce ar urma. Astea sunt de logica nu trebuie sa detii niste informatii sau aptitudini si nu tine de cat de bine inveti tine strict de logica cum gandesti. Bafta

| Andre1RO a răspuns (pentru captainwilmhosenfeld):

La intocmirea dosarului mi-a pus cateva intrebari, cam ce da si la intreviu, dar faza e ca la intrebarea :"Cine te-a influentat sa dau?" am spus ca parintii, desi asta soar in primii ani. Ceea ce vreau sa spun este daca o sa influenteze cu ceva chestia asta? Eu, unul chiar vreau sa intru!