| mary1873 a întrebat:

Buna. De ce facultate ai nevoie ca sa fii manager la o Casa de Cultura?

8 răspunsuri:
| Mitzupitzu a răspuns:

De o ''pila'' puternica. Studiile pot fi si la Academia de tumbe.

| darrio2007 a răspuns:

Orice facultate. „Relatiile" contează. Asa este in Romania.

| mary1873 explică (pentru Mitzupitzu):

Academia de tumbe?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic și moral, este mai important restul CV-ului, decât studiile.
Cred că e suficient să ai studii superioare absolvite, și să fi lucrat înainte cu publicul, la evenimente cel puțin asemănătoare.
Potrivită ar fi o persoană cu studii în muzică, actorie sau turism, zic eu. Nu vreun inginer silvic sau economist laughing
Ar fi o aberație (tipic românească) să ocupi un asemenea post imediat după master. Acolo trebuie persoane cu experiență, altfel bate vântul în clădirea respectivă.
Un manager bun face 3 spectacole pe săptămână cu bilete vândute, chiar și într-o comună mică. Pe când un prost n-ar fi în stare să adune lumea nici dacă ar avea sala în centrul vechi din București, ar consuma fonduri aiurea.

| mi25 a răspuns:

Nu te uita dupa cei neofiti in materie.
Ca sa fi managerul unei case de cultura, trebuie sa indeplinesti cel putin tei conditii:
1. Sa fi un bun organizator.
2. Sa-ti placa arta si cultura.
3. Sa ai studii superioare, in special pe linie umanista.
4. Sa ai experienta in domeniu.

| Mitzupitzu a răspuns (pentru mary1873):

Da. Fostul iefs!

| mary1873 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bate vantu si la unii cu experienta si declarati profesionisti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mary1873):

Deci ăsta este target-ul tău, să ocupi postul plătit din banii noștri, și să fii sub-mediocră dpdv profesional?
Eu nu mi-aș orienta cariera pe idei comuniste, în 2023. Ușor-ușor, bugetarii se vor împuțina, și vor munci mai mult decât privații. Nu cred că e mișto să ajungi director la pufuleți în Carrefour, după ce te-ai chinuit să deschizi uși de instituții, și ai zburat când s-a schimbat partidul laughing